Öğretmensiz halk üniversitesi: Ahilik

Ahilik Haftası kentte törenlerle kutlandı. Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı’nda gerçekleşen törende kent protokolü eksiksiz yer aldı. Meydandaki kutlamada; ahi, kalfa ve çıraklara ödülleri takdim edildi. Törende konuşan Çanakkale Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Ünal Özcan; “Kuruluş amacıyla ahilik, sistemi ve kuralları üzerine günlerce konuşulması gereken öğretmensiz bir halk üniversitesidir” dedi.

23. Ahilik Haftası, esnaf heyetinin Çanakkale Valiliği ve Çanakkale Belediye Başkanlığı’nı ziyareti ile başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından çelenk sunumuyla başlayan ve mehteranın katılımıyla devam eden kutlamalarda vatandaşa aşure ve pişi dağıtımı yapıldı. Ahi, kalfa ve çıraklar ödül alırken meydanda gerçekleşen halk oyunları gösterisi ilgiyle izlendi.
Törene; Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası, Çanakkale Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, 8.Bölge Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birliği başta olmak üzere tüm oda başkanları, Parti İl Başkanları ve Vali Orhan Tavlı, Ak Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Ak Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan katıldı.
Ahilik ödülleri; Mustafa Gökkaya, Gülizar Erken, Hüseyin Gül’e verilirken İlin Kalfası ödülü Ali Akgül’e verildi. İlin Çırağı Ödülü ise Batuhan Özer’e takdim edildi.

“Esnaf ve sanatkar stokçuluk yapmaz”

Törende konuşan Çanakkale Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Ünal Özcan; “20.269 kişi, o kadar büyük bir aileyiz ki…Ahilik temelleri 12. yy’a dayanan üstadımız Ahi Evran tarafından dayanışmamız için kurulan sistemdir. Ahilik, ahi tanımıyla kardeşlerin oluşturduğu bir teşkilattır. Kuruluş amacıyla ahilik, sistemi ve kuralları üzerine günlerce konuşulması gereken öğretmensiz bir halk üniversitesidir. Biz modern çağın ahi teşkilatıyız. Ahilik kuralları bugün bize lazım. Biz devletimizin yanındayız. Sıkıntı bugün varsa yarın aşarız. Esnaf ve sanatkar ilave zamlar yapmaz, hiçbir şekilde stokçuluk yapmaz. Stokçuluk yapan baronlar. Bazı dış güçlerin etkisi ile bazı baronlar. Biz bu günleri hep birlikte aşacağız. ” dedi.

“Türkiye’nin tehditlere karnı tok”

Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu; “Var oluşumuz, kültürümüz ahilik. Asırlardır kültürümüzü geleceğe taşımak için ahiliği de önemsiyoruz. Toplumun manevi ve toplumsal muhafızı. Ekonomik baskılarda ahilikten öğreneceğimiz çok şey var. Kanaat ve hırs ahiliğin temeli. Kendi siftah ettiğinde komşusunu bekler ahiler. Paylaşmaktır, dürüstlüktür. Türkiye’nin tehditlere karnı tok. Bugün dünyada özgürlükler ve demokrasi savunucusu olduğunu iddia edenler, kendi yaşam tarzlarını bizlere getirmeye çalışanlar son iki üç ayda kendi kültürümüzü bize unutturmaya çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.

“Çanakkale de büyüyor, Türkiye de büyüyor”

Ak Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, törende yaptığı konuşmada; “Batı medeniyetinde rekabet ve para her şeydir. Bizim topraklarımızda ise rekabetten öte şeyler de vardır. Yan komşusu siftah yapmadığı için üzülen ikinci müşteriyi yan tarafa gönderenlerin ülkesidir burası. Gazi Mustafa Kemal Atatürk şu karşıdaki topraklarda muhasır medeniyetler derken bu ekibe güveniyordu. O yüzden ahilik teşkilatının en çok yakışacağı yer Çanakkale’dir. Çanakkale ruhu ahilik ruhundan başka bir şey değildir. Ahilik güncellenmesi gereken bir müessese. Modern ahilere ihtiyacımız var. Esnaf huzurluysa herkes huzurludur. Dönemsel çalkantılar olur. Türkiye bir kitap olsa kitabın ilk sayfası Çanakkale olurdu. O yüzden bu ilk sayfayı harcama, yırtma şansımız yok. Esnafımızın beklentileri var. Çanakkale’deki esnaf toplantıları en keyif aldığım toplantılar. Döviz, tabii ekonomide bir problemdir. İhracat, üretim, istihdam hepsi beraber bir şey ifade eder. Cari açık çokmuş, dün de çoktu. Yeni bir problem yok. Farklı hesaplarla Türkiye’ye ayar vermeye çalışanlar bilsin ki, egemenlik kayıtsız, şartsız bu milletindir. Bunlar geçecek. Bir zamanlar teğet geçecek dedik, dalga geçtiler. Kaptan sağlam bu da geçecek. Bankacı lütfen esnafın yanında olsun. Çanakkale de büyüyor, Türkiye de büyüyor. Köprü inşaatı devam ediyor, Troya Yılı ile ziyaretler arttı. Daha çok birlikte çalışacağız, ihracatımız, üretimimiz arttıkça, sanayi arttıkça bu sorunları da hep beraber aştığımızı göreceğiz.” dedi.

Yıldız Sağlam