Gelibolu Maratonunda geri sayım başladı

Bu sene tarihi Gelibolu yarımadasında koşulacak olan 4.Turkcell Gelibolu Maratonu’nun koordinasyon toplantısı dün gerçekleşti.

3 yıldır düzenli bir şekilde düzenlenen Turkcell Gelibolu Maratonu’nun bu yıl dördüncüsü koşulacak. Maratonla ilgili koordinasyon toplantısı dün saat 11.00’de Truva Otel’de Vali Yardımcısı Turan Yılmaz, İl Kültür Turizm Müdürü Kemal Dokuz ve İl Gençlik ve Spor Müdürü Aziz Sinan Alp katılımlarıyla gerçekleşti.

Her sene yurt içi ve yurt dışından katılan yaklaşık 10 bin sporcuyla koşulan Turkcell Gelibolu Maratonu bu sene 14 Ekim Pazar günü koşulacak. Tarihi Gelibolu Yarımadası’nda bulunan Morto koyundan başlayıp tekrar morto koyunda bitecek olan maratonla ilgili GTP Turizm temsilcileri Armağan Aydeğer ve Ahmet Çelik gerçekleşen sunumda bilgilendirmelerde bulundular.

“Maratonda koşan sporcu sayısı 10 binlere yaklaştı”

Armağan Aydeğer konuyla ilgili, “Türkiye’nin en önemli üç tane koşusu arasında yer almaktadır. Dünyada bulunan koşular arasında da Gelibolu Maratonu en tematik koşular arasında bulunur. Gelibolu Maratonu birçok özelliği ile dünyada farklılık içeriyor. Tarihi Gelibolu Yarımadası 18 milletin göğüs göğse çarpıştığı en önemli kara parçası arasındadır. Dünyanın en önemli spor organizasyonu bu topraklarda gerçekleştirmek istedik. Bu heyecanı burada paylaşmak ve yaşamak istedik. İlk yıl 2 bin 500 kişi ile başlayan bu serüven bu yıl 10 binlere yaklaşan bir sayı üzerinde emin adımlarla devam etmektedir” dedi.

“Türkiye’deki üçüncü büyük maratondur”

Ahmet Çelik ise konuyla ilgili, “Türkiye’deki üçüncü büyük maratondur. Hayalimiz Spor Bakanlığımız gibi bir otoritenin Gelibolu Maratonu’nu sahiplenmesidir. Bizim nefesimiz bu maratonda buraya kadar yetiyor. Ulaştığımız seviyede tüm Türkiye’ye bu maratonu mal etmek istiyoruz. Yürümeye başlayan bu bebeğin, çocuğun elinden birisinin tutması gerekiyor. Bu zamana kadar tüm kamu kuruluşları bu etkinliğe el attılar. Bu tüm Çanakkale’nin yerelinde sahiplendiği bir projedir” yorumlarında bulundu.

Tunahan Ünsal