Başkonsolos Cui Wei’den Çanakkale’ye ziyaret

Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Cui Wei, Troya Antik Kenti’nin UNESCO tarafından “Dünya Kültür Mirası Listesi”ne kabulünün 20. yılı olması ve 2018’in “Troya Yılı” ilan edilmesi dolayısıyla Çanakkale’ye geldi.

Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Cui Wei, “2018 Troya Yılı” etkinlikleri kapsamında Troya Antik Kenti’ni ziyaret etti. İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, Çanakkale Arkeoloji Müze Müdürü Ali Atmaca ile antik kenti gezen Başkonsolos Cui Wei’ye Troya Örenyeri gişe görevlisi Kemal Cankurtaran alan hakkında bilgi verdi. Ören yeri ziyareti sırasında Çinli Turistler ile bir araya gelerek sohbet etme fırsatı bulan Başkonsolos Wei, günün anısına hatıra fotoğrafı çektirdi.

Ziyaret sonunda İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz ile karşılıklı görüş alışverişinde bulunan Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Cui Wei, Troya’nın Çinli turistlerin yeni gözdesi haline geldiğini, Türkiye ile Çin’in iki dost ülke olduğunu söyledi. Çin’den Troya ören yerine gelen ziyaretçilerin, memleketlerine güzel hatıralar ile döndüklerini belirten Başkonsolos Wei, hizmetleriniz başta olmak üzere misafirperverliğinizden dolayı teşekkür ediyorum ifadelerine yer verdi.

Önümüzdeki yıllarda Çin’den Troya’ya ve Türkiye’ye daha fazla turist geleceğini ifade eden Başkonsolos Cui Wei, ören yerini ziyaretinde Çinli turistlerle bir süre sohbet etti.

Turizm kültür alanında yapılacak ortak çalışmalar ve işbirliği konularının da ele alındığı ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, Başkonsolos Cui WEİ’ye teşekkürlerini iletti.

Haber Merkezi