Okullarda ziller çaldı

2018-2019 eğitim öğretim yılı dün tüm Türkiye’de başladı. Çanakkale’de eğitim öğretim yılının başlaması münasebetiyle Atatürk İlkokulu’nda tören düzenlendi. Törende öğrencilerin gülen yüzleri velilerin içini ısıttı.

2018-2019 eğitim öğretim yılı dün başladı. Ülke genelinde milyonlarca öğürenci uzun yaz tatilinin ardından okullarına dönmenin mutluluğunu yaşadılar. Çanakkale’de eğitim öğretim yılının başlaması münasebetiyle Barbaros Mahallesi’nde bulunan Atatürk İlkokulu’nda tören düzenlendi. Düzenlenen törene Vali Orhan Tavlı ve kent protokolü katıldı. Veliler ve öğrencilerinde hazır bulunduğu törende renkli görüntüler ortaya çıktı. Atatürk İlkokulu’nda tören saat 13.00’te başlarken, öğrencilerin güler yüzleri velilere moral oldu.

“Eğitim öğretim yılına başlamanın coşkusunu paylaşıyoruz”

Törende konuşma yapan Vali Orhan Tavlı, “Ülkemizin her köşesinde olduğu gibi Çanakkale’mizde de 2018-2019 eğitim öğretim yılına başlamanın coşkusunu ve heyecanını hep birlikte paylaşmaktayız. Velilerimizin ve öğrencilerimizin sevincine, heyecanına yürekten katılıyor, sizleri saygıyla selamlıyorum. Bir ülkenin kendisine nasıl bir gelecek hazırladığının en önemli göstergelerinden biri o ülkenin eğitime verdiği önem ve eğitim sistemidir. Bugün bilim ve teknolojide, kültür ve sanatta, iktisadi kalkınma düzeyinde önde gelen ülkelerin tamamı bu gelişme ve ilerlemeyi kuşkusuz eğitim ve öğretime borçludurlar.

“Devletimizin bütçesinin yüzde 20’si Milli Eğitim’e”

Bir ülke için yapılacak en önemli yatırım kuşkusuz insan kaynağına, özellikle gençlere ve çocuklara yapılan yatırımdır. Eğitim alanında yapılan büyük yatırımlar ve gelişmeler bu amaca hizmet etmek içindir. En büyük yatırım insana yapılan yatırımdır anlayışıyla devletimiz bütçesinin yüzde 20’sini Milli Eğitime ayırmakta ve bu doğrultuda güzel projelere imza atılmaktadır. Mustafa Kemal Atatürk’ün yolunda ilerleyerek, araştıran, sorgulayan ve değerlendirebilen, pozitif bilimlerin yanı sıra, milli ve manevi değerlerimizi içselleştirmiş bireyler yetiştirmek, eğitim ve öğretimin kalitesini arttırmak için yapacağınız çalışmalardan dolayı şimdiden şükranlarımı sunuyorum” açıklamalarında bulundu.

“Son yıllarda eğitime 250 Milyon yatırım yapıldı”

İl Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan, “2018-2019 eğitim yılında yeniden okullarıyla buluşan, sevinçle yürekleri çarpan güzel yavrularımızın bugün burada mutluluklarını paylaşıyoruz. Yeniden eğitim öğretim yılına başlıyoruz. Bilindiği gibi ülkemiz birçok alanda atılımlar yapmakta, çıtasını yükseltmektedir. Biz eğitimciler Çanakkale’de aynı seferberlikle adımlar attıkça daha aydınlıklara ulaşacağız. İlimizde eğitim kurumlarında yaptığımız yenileşme bizim eğitimdeki başarımızın artmasında itici bir güç olacaktır. Son yıllarda yaklaşık 250 milyon TL olan yatırımlar için katkısı geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından Atatürk İlkokulu öğrencileri halk oyunları gösterisinde bulundular. Vali Orhan Tavlı ve İl Milli Eğitim Müdürü Osman Özkan okulda bulunan ana sınıflarını ziyaret ettiler. Öğrenciler ile fotoğraf çektirip sohbet ettiler.

Tunahan Ünsal