“Köle değiliz!”

İstanbul’da yapımı devam eden 3.havalimanının inşasında çalışan işçiler insani şartlarda çalışabilmek adına yakın Türkiye tarihindeki en kapsamlı işçi hareketine zemin hazırladılar. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek konuyla ilgili paylaşımda bulundu.

İstanbul’da yapımına hızla devam edilen 3. Havalimanı’nın inşaatında çalışan işçiler kazan kaldırdılar. İşçiler Cuma günü başlattıkları iş bırakma eylemlerini Cumartesi günüde sürdürerek, Türkiye’nin yakın tarihindeki işçi birlikteliğine dikkat çektiler. 3. Havalimanın inşaatında çalışan işçiler yatakhanelerinin tahtakuruları ve bitlerle dolduğunu, maaşlarını alamadıklarını ve haksız yere işten çıkartmaların yaşandığını dile getirdiler. Talepleri yerine getirilmezse çalışmayacaklarını da yinelediler.

Konuyla ilgili olarak Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek twitter hesabından paylaşımda bulundu. Erkek, “Tek istekleri insani koşullarda çalışmak! Sarayda saltanat sürsün diye ezilmek isteniyorlar. Sözleri açık: Köle Değiliz!” cümlelerini kamuoyu ile paylaştı.

İstanbul’da yapımı devam eden 3.Havalimanı inşaatında işçilerin talepleri neler?

Eyleme katılan işçiler işten çıkarılmasın. Habersiz işten atılanlar işe iade edilsin. Servis sorunu çözülsün. Yatakhaneler ve banyo düzenli temizlensin. Tahtakurusu sorunu çözülsün, yataklar değişsin. İşçilere tedavileri için gerekli sağlık malzemeleri revir tarafından verilsin. Maaşların tamamı hesaba yatırılsın, elden maaş verilmesin. Geçmişe dönük maaşlar ödensin. 6 aydır maaş alamayan arkadaşların ödemeleri yapılsın. İşçiler ve formenler aynı yemekhanede yemek yesin. Bu sorunları bildikleri halde müdahale etmeyen İCA yetkilileri işten atılsın. İş cinayetleri çözülsün. İşçi kıyafetleri verilsin. Serviste geçen süre mesai olarak verilsin. Basın karşısında bu maddeler okunsun.

Tunahan Ünsal