Kanatlı karıncalar kenti sardı

Nereden geldiği bilinmeyen kanatlı karıncalar, cuma akşam saatleri itibariyle Çanakkale merkez ve ilçelerinde koloni halinde görülmeye başlandı.

Kentin her yerinde, otellerde, lokantalarda, dükkanlarda hatta Gestaş feribotlarında çok sayıda bulunan kanatlı (uçan) karıncaların nereden geldiği vatandaşta merak uyandırdı. Kanatlı  karıncalar kent merkezinin ardından bazı ilçelerde de görülmeye başlandı.

Genellikle havaların ısınmasıyla yaz mevsimi başında ortaya çıktığı bilinen uçan türün, havaların soğuduğu bu günlerde kenti sarması dikkat çekti. Ortaya çıkma nedenlerinin deprem olduğu söylentilerinin ise gerçeği yansıtmadığı öğrenildi. Sağanak yağmurun ardından su basan bölgelerde ortaya çıktığı ileri sürüldü.

Akşam saatlerinde ışıklı bölgelerde sıkça rastlanan uçan karıncalar, önlem alınmazsa çok hızlı üreyebilen bir tür olarak biliniyor.

Hatırlanacağı üzere önceki yıllarda da kent genelinde güve vakası yaşanmış, kentin her yerinde görülen güveler kentliyi rahatsız etmişti. Özel toplanan binlerce güvenin düzenlenen bir düğün töreninde görsel amaçlı bırakıldığı iddia edilmişti. Haber Merkezi