“İstikrar dediler memleketi yediler”

Birleşik Kamu-İş Çanakkale Merkez Yönetim Kurulu, yeni eğitim-öğretim yılı öncesi Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelerek maaş bordrolarını yaktı. Yapılan basın açıklamasında açlık ve yoksulluk sınırına vurgu yapılırken grup adına konuşan Eğitim İş Şube Başkanı Ahmet Mantaş konuşmasına İstanbul’daki işçi direnişini selamlayarak başladı. Eylemde sık sık “İstikrar dediler, memleketi yediler” sloganları atıldı.

Birleşik Kamu-İş Çanakkale Merkez Yönetim Kurulu, Cumhuriyet Meydanı’nda bordro yakarak eylem yaptı. Eyleme CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, Belediye Başkan Yardımcısı Bilge Şimşek de katıldı.
Tarihin en büyük ekonomik krizlerinden birinin yaşandığını söyleyen Kamu-İş adına basın açıklamasını Eğitim İş Şube Başkanı Ahmet Mantaş yaptı. Mantaş, İstanbul’da direnen işçileri selamlayarak başladığı açıklamada; “İstanbul 3. Havalimanı’ndaki işçiler tarafından bir direniş başlatıldı. Patronlar talepleri ilk başta kabul etmediler sonra öğrendik ki 400 kadar gözaltı oldu. Açıklamamıza bu işçi mücadelesini selamlayarak başlıyoruz. İstikrar diye diye memleketi yediler maalesef, böyle bir tablo ile karşı karşıyayız. Öğretmen maaşlarının birkaç yıl önce aldığı döviz oranı ile bugün arasında 1100 fark var. Ne kadar kayıp olduğunu siz düşünün. Mücadeleyi açlığımıza, yoksulluğumuza karşı yükseltmeliyiz.” ifadelerini kullandı.
SALTANATIN BEDELİNİ YURTTAŞ ÖDEMEYECEK
“AKP iktidarının 16 yıl boyunca uyguladığı ranta dayalı çarpık ekonomik modelin neticesi olarak ortaya çıkan krizin bedelini yine en çok ülkemizin çalışanları ödemektedir.” cümlesiyle başlayan açıklamanın devamında; “AKP iktidarı, sürekli olarak “yerli ve milli” olmakla övünmekte ancak içerisine düştüğü gösterişli ve savurgan hal, emekçiler tarafından inandırıcı bulunmamaktadır. Siyasal iktidarın, savurganlığının ve bitmez tükenmez lüks hevesinin bedelini de bu ülkenin yoksul yurttaşları ve çalışanları ödemektedir. Açlık sınırının 2164 TL, yoksulluk sınırının da 8119 TL’yi geçtiği ülkemizde yurttaşlarımız günden güne yoksullaşırken, sofrasındaki ekmeği gün geçtikçe daha da küçülmektedir. Yurttaşlarımız artık mutfağındaki temel besin maddelerini dahi karşılayamaz duruma gelmiş, yapılan her zam karşısında insanlarımız her yeni güne yeni zorluklar ile başlamak zorunda kalmıştır. Sadece Ağustos ayı içerisinde 4 kişilik bir ailenin beslenme ihtiyaçları olan temel gıda ürünleri için harcamaları gereken tutar bir önceki aya göre yaklaşık yüzde 2 oranında artmıştır. Öte yandan AKP’nin 24 Haziran seçimleri öncesi memurlara vaat ettiği 3600 ek gösterge ödeme sözü havada kalmıştır. Şu ana kadar iktidar yetkilileri tarafında herhangi bir açıklama yapılmamış, iktidar bir kez daha memurlarımızı yüz üstü bırakmıştır. Siyasal iktidar, saraylara, makam odalarına, lüks araçlara para bulma noktasında sıkıntı çekmezken, ülkesinin memurlarına ve asgari ücret ile geçinen milyonlarca işçisine yapacağı zammı çok görmektedir. Ayrıca yerel yönetimlerin ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın bütçesinden sözde tasarruf adı altında kesintiler yapılmaktadır. Buradan bir kez daha AKP iktidarına sesleniyoruz; eğer tasarruf tedbiri almak istiyorsanız Milli Eğitim’den değil Diyanet’in bütçesinden kesinti yapın” ifadeleri yer aldı.
“SARAY REJİMİNİN TEBAASI DEĞİLİZ”
Açıklamanın devamında; “Cumhuriyetimizin ilerici değerlerine düşman olan AKP rejimi, 16 yıllık iktidarı boyunca ülkemizin tüm kamu varlığını satmış, ülkemizi dış ülkelere bağımlı hale getirmiştir. Varlık Fonunu kendisine bağlayan, ülkenin hazinesini damadına emanet eden, aile yakınlarını bürokrat olarak atayan bir sistem emekçileri yoksulluğa sürükleyecektir. Bizler bu ülkenin yurttaşlarıyız, Saray rejiminin tebaası değiliz. Bizler Cumhuriyetimizin ilerici ve aydınlanmacı değerlerine sıkı sıkıya bağlı, Atatürk devrimlerinden ödün vermeyen çalışanları ve emekçileriyiz. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; buradan bir kez daha siyasal iktidara sesleniyoruz; yarattığınız yıkımın bedelini bizler asla ve asla ödemeyeceğiz. Yoksulluk ve açlık yurttaşlarımız için bir kader değil, sizlerin eseridir. Tüm kamu iş görenlerini ve emekçileri Saray’ın israf ve rant rejimine karşı çıkmaya davet ediyor, soframızdaki ekmeğimiz ve çocuklarımızın geleceğini Saray rejimine teslim etmemeye çağırıyoruz.” denildi.

Yıldız Sağlam