Domatesin başı dertte

Yağış, dolar, mazot, ilaç derken domatesin diyarlarından biri olan Çanakkale’de domatesin fiyatı 5 TL’yi buldu. 5 TL’den domates alan vatandaşlar şaşkınlığını gizleyemedi.

Domatesi ile ün salan Çanakkale’de domatesin pazar fiyatı el yakıyor. Domates bu hafta pazarda 5 TL’ye kadar çıktı. Pazarda 5 TL’yi gören domates, vatandaşta şok etkisi yarattı. Vatandaşlar duruma şaşırırken esnaf tuta’yı işaret etti.
Geçtiğimiz yıllarda da karşılaşılan tuta, domates güvesi olarak da biliniyor. Hastalık domatesi vururken pazar fiyatı da artmış oluyor.
Diğer yandan ismini vermekten kaçınan esnaf, doların artışı ile mazot ve tarım ilaçlarının fiyat artışından yakındı. Buna bağlı olarak da ekimin bu yıl çok daha az yapıldığı aktarıldı. Yağışlar da beraberinde gelince domatesin başı dertten kurtulmadı.
Hal böyleyken içinde bulunduğu durum domatesin fiyatlarına da yansıdı. Domates, geçen hafta 3,5 TL iken bu hafta 4-5 TL’den satışa sunuldu. Çürükleri olanlar ise kilosu 1,5 TL’den vatandaşa satıldı. Domates diyarında 5 TL’ye domates alan vatandaş, isyan etti.

Yıldız Sağlam