Peynir üreticisi zorda!

Çanakkale’nin meşhur Ezine peyniri son zamanlarda Türkiye’nin ekonomideki kötü tablosundan etkilendi. Ezine peynirinin teneke fiyatı başını alıp giderken, vatandaş sofrasına koyacağı bir peyniri almadan önce 5 defa düşünür oldu. Üretici Ezine’de peynir üretiminin ne derece zorlaştığını gazetemize anlattı.

Çanakkale’nin en önemli ürünlerinden olan Ezine peyniri son zamanlarda zor günler geçiriyor. Ezine’de yapılan peynirlerin aromasının piyasada satılan Ezine peynirlerinden farklı olduğunu dile getiren üretici aynı zamanda Ezine peyniri artık talep görmüyor vurgusunda bulundu. Peş peşe her ürüne gelen zam peynir üretimini de olumsuz etkiledi. Ezine’de üretim yapan peynir üreticisi Erman Sezgin gazetemize Çanakkale’nin peynir üretim durumunu aktardı. Sezgin, eskiden burun kıvrılan peynirler şimdi çok satılırken, Ezine peynirinin tenekesi 500 TL’yi buldu dedi.

Erman Sezgin, “Süt şu anda 1.85 TL’den işlem görüyor. Süte gelen zamlar bizim işimizi doğrudan etkilemektedir. Millet Ezine koyun peyniri alıyordu şimdi kırık peynir almaya başladı. Koyun peynirinin kilosu 35 TL olurken, kırık peynirinin kilosu 17 TL. Kırık peynir o kadar güzel bir peynir değil ama alım gücüne göre vatandaş peynirde tercihini değiştirdi.

“Alım gücü düştü”

Alım gücü düştüğünden dolayı eskiden 1-2 kilo sattığımız peynirleri artık yarım kilodan satıyoruz. Vatandaş gramla peynir almaya başladı. Peynirde seçicilikte aynı oranda azaldı. Belli başlı peynirler daha çok satılıyor şu sıralar. Lüks peynirleri çok kişi yemiyor.

“Bir teneke koyun peyniri 500 TL”

Peynirde fiyatlar yükseldi. Teneke bazından bakarsak koyun peynirinin tenekesi 500 TL, İnek peynirinin tenekesi 420 TL. Bir teneke 18 kilo peynir yapıyor. Kültür peynirinin tenekesi 240 TL. Şu anda düşünün kültür peyniri bile çok tercih edilmeyen bir peynirdir ki onun bile tenekesi 240 TL olduğunda pahalı gelmeye başladı.

“Vatandaş şu anda kan ağlıyor”

Vatandaşa fiyatlar hep pahalı geliyor. Vatandaş kan ağladığından çoğu zaman beğendiği peyniri alamıyor. Eskiden burun kıvrılan beğenilmeyen peynirler inanır mısınız şu anda en çok satılan peynirlerden oldu. Vatandaş böyle giderse peynir dahi alamayacak konuma gelecek.

“Peynirin zamlardan sonra daha pahalı olması lazım”

Süte zam geldiği zaman sütün zammı peynire ilave oluyor. Sütün yanında tenekeye, vakum poşetlerinde sürekli olarak zam geliyor. Normalde bu zamlarla peynirin fiyatının daha yüksek olması lazım…. Mesela koyun peynirinin 550 TL, inek peynirinin 450 TL olması lazım. Ben bunların hiç birisine zam uygulayamıyorum. Tenekeyi, poşeti ve vakum poşetlerini peynirin fiyatının üzerine koyamıyoruz. Bu da bizim karımızı düşüren en önemli etken oluyor. Geçtiğimiz aylarda peynire servise çıkan araçların mazot gideri 2 bin TL iken şimdi bu gider 2 bin 400 TL oldu. Yakılan mazot aynı mazot aradaki fark 400 TL oldu. Bunlar bizim giderlerden düşüyor.

“Ezine peyniri pahalılıktan talep görmüyor”

Meşhur Ezine peyniri şu anda talep görmüyor. Yerelde zaten Ezine peyniri talep görmüyor, en çok satılan peynir her zaman için inek peyniri oluyor. Bu işi ilerde lüks mekanlar yapabilecek. Ezine peyniri herkese aşırı derecede pahalı geliyor.

“Ezine’de yapılan peynirin aroması farklıdır”

İyi peynirler kötü peyniri ayırt etmek lazım. Peynir aromadan ayırt edilir. İnek peynirini İzmir’de, Bandırma’da her yerde yapılır ama Ezine’de koyun peynirinin aroması farklıdır. Bu bölgenin coğrafyanın bitki örtüsünden kaynaklı peynirin lezzeti değişmektedir” açıklamalarında bulundu.

Tunahan Ünsal