12 Eylül 1980 unutulmadı

12 Eylül 1980 tarihinde Türkiye’de meydana gelen askeri darbe, Çanakkale’de siyasiler tarafından unutulmadı.

12 Eylül 1980 günü Türkiye’de gerçekleşen askeri darbe sonucunda şekillenen Türkiye bu günlere kadar geldi. 80 darbesi kentteki siyasiler tarafından unutulmadı.

“Tarihimizde bir kara geceye daha yer yok!”

Ak Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan konuyla ilgili olarak, “12 Eylül’ün darbeci zihniyeti, 15 Temmuz ile birlikte bu topraklardan sonsuza kadar defedilmiştir. Tarihimizde bir kara lekeye, bir kara geceye daha yer yoktur” dedi.

“Darbeleri lanetliyorum”

CHP Çanakkale İl Başkanı İsmet Güneşhan, “Kan, gözyaşı ve şiddetten başka hiçbir şey getirmeyen gerek askeri gerekse sivil darbeci, demokrasiye inanan bir kişi olarak var gücümle lanetliyorum ve her zaman savunduğumuz gibi yaşasın demokrasi diyorum ve darbeleri lanetliyorum” paylaşımında bulundu.

“Yaşasın demokrasi”

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise yapmış olduğu paylaşımda, “80 darbesi ülkemiz ve dünya demokrasi tarihine kara bir leke olarak geçmiştir. Bu darbe de tüm antidemokratik yöntemler gibi kan, gözyaşı ve şiddetten beslenmiştir. 12 Eylül ürünü olan 1980 Anayasası başta olmak üzere darbenin tüm izlerini silerek demokrasi, özgürlük ve barışı her alanda yaşamalıyız, bunun önünde hiçbir engel yoktur. 12 Eylül’ün hayattan kopardığı tüm canları rahmetle anıyorum. Askeri, sivil olmak üzere tüm darbelere ve uzantılarına lanet olsun. Yaşasın demokrasi…” cümlelerinde bulundu.

Tunahan Ünsal