Mavi Kapak Kampanyası Devam Ediyor

NTV’nin haberine göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Akıllı Şehircilik kapsamında Akıllı Geri Dönüşüm Konteynerları’nı tanıttı. Projeye içeriğince bu Akıllı Geri Dönüşüm Konteynerları, atık pet şişe karşılığında kent kart yüklemesi yapıyor. İstanbul’daki günlüğü 17 bin ton olarak hesaplanan atığın 6 bini geri dönüşüm faaliyetleri ile dönüşürken bu uygulamanın da sayıyı yükseltmesi bekleniyor.
Aslında basit uygulamalar günlük hayatın içine yedirildikçe uzun vadede da fayda sağlanmış oluyor.
Çevre bazlı projeler, uzun vadede yaşamımıza katkı sağlarken insanın sosyal yanına da destek oluyor. Çanakkale’de de benzer projeler yapılabileceği gibi geçmiş dönemlerde belediye aracılığıyla geri dönüşüm projeleri gerçekleşmişti.

Diğer yandan Çanakkale’de devam eden örnek bir proje de Sakatlar Derneği, kolaylaştırıcılığıyla yapılıyor. Muamma olarak kalan mavi kapak projesi İstanbul’a bağlı olarak Çanakkale’de sürüyor.
Tekerlekli sandalye için başlatılan plastik kapak projesi, Çanakkale’nin de içinde olduğu bazı kentlerin belediyeleri tarafından sahiplenilmişti. Ancak birkaç yılın sonunda belediyeler yoğun talep dolayısıyla bu görevi derneklere devretti. Basında yer alan haberlerden sonra ise bazı yanlış anlaşılmalar ile projenin sonlandığı düşünülmüştü.

Proje Çanakkale’de hala devam ediyor. Plastik kapak ve şişeleri toplayan vatandaşlar; Sakatlar Derneği aracılığıyla maddi anlamda ihtiyaç sahibi olan engelliler için katkıda bulunabiliyorlar. Toplanan şişe ve kapaklar dernekle iletişime geçilerek iyi bir amaca hala hizmet edebiliyor. Diğer yandan projenin dikkat edilmesi gereken kısmı ise dolandırıcılar. Tekerlekli sandalye vaadiyle topladıkları plastiklerin gelirlerini yardım için harcamıyor, duyurularını ise bu yönde yapıyorlar. Çanakkale’de ise bu amaca hizmet eden Sakatlar Derneği, geçtiğimiz günlerde en azından bilgi için kendilerine başvurulması gerektiğini aktarmıştı.