Yasak bitti palamut geliyor

15 Nisan’da başlayan av yasağı ile boş kalan balık tezgahları bugünden itibaren dolacak. 1 Eylül yani bugün sona eren av yasağı ile birlikte tezgahların yeni gözdesi sardalya yerine palamut olacak. Bu sene geç yağlanan sardalyanın aksine palamutun normal fiyatı ile piyasada olması bekleniyor.

15 Nisan’da başlayan av yasağı yaz boyunca devam ederken tezgahlar çoğu zaman balıksız kalmıştı. Geçtiğimiz günlerde Kurban Bayramı’nın da etkisiyle ete yönelen vatandaş, haliyle balıkta çok da talepkar olmadı.
Balıkçıların ifadesine göre bu sene geç yağlanan sardalya, miktarı da az olunca pahalıya satıldı.
Bugün sona eren av yasağının ardından yazları Çanakkale’nin gözdesi olan sardalyanın yerini palamutun alması bekleniyor. Alınan duyumlara göre; palamutun henüz miktarı bilinmese de fiyatları geçmiş göz önünde bulundurulduğunda 10-20 TL arasında değişecek gibi.

“Bu Sene Sardalya Geç Yağlandı”

Balıkçı Umut Yavaşçalı, yasaklı dönem ve sardalya ile ilgili verdiği bilgilerde; “Şu anda taze günlük balıklar satıyoruz. Bu sene sardalya biraz geç yağlandı. Geçtiğimiz hafta 25 TL’den satıldı. Biz bu hafta daha fazla kasa aldığımız için fiyatı aşağıya çekebildik. Miktar arttıkça fiyat da düşüyor. Çipura, sardalyanın tam mevsimi. Sardalya bu sene geç yağlandı ama şu anda çok iyi durumda. Artık iyice yağlandı. Kasası 400- 450 TL’den gitti bu yaz. Sardalya bu sene az oldu.” dedi.

Önümüzdeki Hafta Palamut Tezgahlarda

Önümüzdeki hafta tezgahlarda palamutun yer alacağını söyleyen Yavaşçalı; “Bugün av yasağı bitiyor. Denizin pazarlığı olmaz. Bir şey diyemeyiz. Palamut olur deriz, olmaz az çıkar. Duyduğumuz ve kabzımallarla görüştüğümüz kadarıyla palamut geliyor. Bol miktarda palamut var deniyor. Haftaya tezgahlarda palamutu görürüz. Fiyatı 10-15 TL olur. Miktarına da bağlı. Balık bol olursa fiyat düşer ama bu seneki sardalya gibi düşük giderse zor.” şeklinde konuştu.

Yıldız Sağlam