Tsundoku sendromu nedir?

Tsundoku, Japonca bir kelime olup, kitapları alıp istiflemek anlamına gelmektedir…

Tsundoku sendromunu, ‘’ satın aldığınız her kitapta onu okuyacak zaman bulamazsınız’’ cümlesiyle kısaca özetlemek mümkündür. Ancak tsundoku sendromunun tam olarak ne olduğunu merak edenler için bu hastalığın ayrıntılarını sizler için araştırıp bir araya getirdik. İşte tsundoku sendromu nedir, tsundoku hastalığının çaresi nedir gibi sorulara net açıklamalar.

Tsundoku sendromu nedir?

Tsundoku sendromu dendiğinde gözünüzde, sırf sosyal medyada paylaşmak veya kitaplığının dolu görünmesi için sürekli kitap alan kişiler canlanıyorsa yanılıyorsunuz. Tsundoku sendromuna sahip olan kişiler genellikle kitap okuma alışkanlığına sahip olan kişilerdir. Ancak okuyabileceklerinden fazla kitap satın alırlar.  Tsundoku sendromu olan kişilerin mutlaka okunması gereken kitap listesinde yer alan kitapların çoğu ellerinde vardır.  Bu kişiler henüz bu kitapları okumamış olan kişilerdir. Genellikle dışarı çıktıklarında ellerinde olmadan kendilerini kitap alışverişi yaparken bulabilirler. Tsundoku hastalığı olan kişiler itap fuarlarına gitmekten ve o tarz yerlerde vakit geçirmekten inanılmaz zevk duyarlar.

Tsundoku hastalığı olan kişilerde ne gibi belirtiler görülür?

Tsundoku hastalığı var olan kişiler, aşağıda vermiş olduğumuz belirtilere sahiptirler. İşte tsundoku hastalığı olan kişilerde görülen belirtiler; Asla kitapları istiflediklerini düşünmezler. Günün birinde aldıkları kitapları mutlaka okuyacaklarını düşünürler. Kitaplıklarının dolu olması tsundoku hastalığı olan kişileri mutlu eder. Yeni alınmış kitap kokusuna bayılırlar. Mutlaka okunması gereken kitaplar listesinde yer alan kitapların çoğu ellerinde vardır. Başkalarına ödünç kitap vermekten hiç hoşlanmalar. Verirlerse de mutlaka peşine düşerler. Gitmekten en çok hoşlandıkları yerler kitap fuarlarıdır. Okumayacaksan neden alıyorsun bu kitapları diyen kişilere karşı inanılmaz kızgınlık duyarlar. Tablette veya diğer elektronik ortamlarda kitap okuma alışkanlığından nefret ederler. Ara sıra kitap evlerine kitap okuma niyetiyle gitseler bile bir anda kendilerini kitap alışverişi yaparken bulurlar.

Haber Merkezi

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com