Çevreciler “iklim” içi ses verecek

Güzelyalı Halk Plajı’nda 8 Eylül günü Cumartesi Saat 19:30’da toplanacak olan çevreciler iklim değişikliğinin küresel etkilerine karşı ses verecekler.

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (İDÇS) İklim Değişikliği’ni , “Karşılaştırılabilir bir zaman periyodunda gözlenen doğal iklim değişikliğine ek olarak, doğrudan ya da dolaylı olarak küresel atmosferin bileşimini bozan insan etkinlikleri sonucunda iklimde oluşan bir değişiklik” biçiminde tanımlıyor. Çevreciler 8 Eylül günü Cumartesi Saat 19:30’da toplanacak olan çevreciler iklim değişikliğinin küresel etkilerine karşı ses verecekler.

İDA Dayanışma Derneği  tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada; “Çanakkale ilinin Çan ve Biga ilçelerinde yer alan kömürlü termik santraller insan etkinlikleri ile ekosisteme salınan fosil yakıtlardır. Kazdağı ve yöresinde işletilmekte olan ve işletime açılmak istenen metalik madencilik şu an için su ve toprağı yakın bir gelecekte de havayı kirletecektir. Ayrıca şehir içerisinde hızla artan araç sayısı ve imara açılan tarım arazileri de yerel ölçekte iklimsel değişimine neden olmaktadır. Dünyanın pek çok yerinde artık çocuklar yaşadıkları hükümetlere karşı ‘geleceklerini tehdit ettikleri’ gerekçesiyle davalar açmaktadır. İklim değişikliği vahim sonuçlar doğuruyor. Bu hükümetimiz tarafından uzun zamandır kabul edilmekte ama hükümet buna rağmen gerekli eylemlerde bulunmuyor. Bu dava tek bir çevre örgütünün davası değil. Küresel İklim Eylem Zirvesi Eylül ayında ABD’nin Kaliforniya eyaletinde toplanıyor. Zirve’de Paris İklim Antlaşması’nca belirlenen hedeflere ulaşılması için dünyadaki tüm yerel idarecilere sorumlulukları hatırlatılıyor. Bizde yerelimizden bu sese Ses Vereceğiz. Suyumuz, toprağımız, havamız, çocuklarımızın geleceği yok ediliyor. Buna seyirci kalmayacağız. Sizler bunun için etkinliğimize katılabilir, yerel yönetimlere (belediye, vali, il müdürlüklerine) ekosistemi korumak adına aldıkları önlemleri birer dilekçeyle sorabilir, dikirlerinizi yerel yönetimlere iletebilir ve kent yönetimine dahil olabilir, güzel ve küçük şehrimizde ulaşım için özel araç kullanmak yerine toplu taşımayı, bisikleti ve yürümeyi tercih edebilirsiniz” denildi.

Haber Merkezi

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com