Çanakkale hep kalabalık

Yakın zamanda arka arkaya gelen bayram ve tatilleri ile iyice kalabalık bir hal alan Çanakkale, tarihi ve coğrafi cazibe merkezi olmaya devam ediyor. Esnafın yüzünü güldürürken trafik sorununa da etki eden ziyaretçiler, yaz, kış, sıcak, soğuk demeden kentimizi ziyaret ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Kurban Bayramı’nın hafta sonu ile birleşmesinin ardından 9 günlük tatil boyunca kent; araba ve insan akınına şahit oldu. 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda da Çanakkale’de olmak isteyenlerin sayısı fazla olunca kentin normalleşme süreci yine ertelenmiş oldu.
Coğrafya ve tarih zengini Çanakkale; yılın her döneminde ayrı sebeplerle ziyaret ediliyor. Dini ve milli bayramlarda ziyaretçi akınına uğrayan kentimiz neredeyse hiç boş kalmıyor.
Şehitlik turlarına katılıp Çanakkale Destanı’nın yazıldığı toprakları ziyaret etmek isteyenler, dünya mirası Troia’nın havasını solumak isteyenler, boğazın eşsiz güzelliğini görmek isteyenler, Kaz Dağları’nın büyüsüne kapılanlar Çanakkale’ye gelmek için gün sayıyor, ziyaretlerini tek seferde bırakmıyorlar.
Kent esnafı için yüz güldüren bir durum olan bu kalabalık bazen de trafik gibi sorunların baş göstermesi ile dezavantajlı bir hal de alıyor.
Çanakkale’ye düzenlenen turlarda, hava şartları da çok fazla olumsuz etki yapmıyor. Kış döneminde sayı azalsa turlar devam ediyor. Yaz aylarında ise kalabalık artarken kimse sıcak havaya aldırmıyor.
Diğer yandan turizm ve tarih alanlarında yapılan çalışmalar ile kentte daha çok turist davet edilerek Çanakkale’nin tanıtımı da hızlanıyor.

Yıldız Sağlam