Lanet yaratıklar

Tabiatın dengesi için olmazsa olmaz olabilirler belki ancak bu bahsedeceğim yaratığı sevenin çıkacağını düşünmüyorum.  Bunlar öyle yaratıklar ki boya, cila gibi maddeleri bile besin olarak tüketebiliyorlar. Açık yaraları ve cesetleri de yemek olarak görüyorlar. Bunlar da öyle bir göz var ki bazı türleri arkalarını bile görebiliyor. Dünya genelinde 177 familyada 120 bin türü bulunuyor. Sokakta yürürken gözünüze, kulağınıza girebilme potansiyeline sahipler. Gece tam uykuya dalacağınız sırada kulağınızın dibinden ‘vzzzt’ diye geçerler. Sizi uykunuzdan etmek yetmezmiş gibi bir de kanınızı emerler.

Evet… Bu lanet yaratıklar: Sinekler!

Geçtiğimiz yıl yapılan bir araştırmada, DNA analizleri sonucunda karasinek ve kurt sineklerinde toplamda 600’den fazla farklı bakteri türü bulunduğu ortaya çıktı. Bu bakterilerin bir kısmının kan zehirlenmesi, zatürre ve mide rahatsızlıklarına yol açan türde oldukları bilim adamları tarafından duyuruldu. Dikkat edilmesi gereken yaratıklar. Özellikle bir içtiğiniz bir akşam sinek koruyucularından kullanmanız faydalı olabilir. Keza sinekler binlerce metre uzaklıklardan laktik asidi tespit edebiliyorlar. Bira içtiyseniz nefesinize karışan laktik asidi takip edip sizi bulabilirler.

Sinekle,  bacaklarında ve kanatlarında barındırdığı mikropları yemeğinize bulaştırabilirler. Ağzınız açık iken içeri kaçabilirler. Gördüğüm yerde acımıyorum. Özellikle sivri olanlarının kafasına yakınımda ne varsa onla vuruyorum. Banane… Kurbağalar da aç kalsın.

İşe yaradıkları tek şey varsa o da adli tıpta. Calliphora vicina adlı sinek türü insan cesetleri üzerinde oldukça yaygın görülüyor. Çürümekte olan cesetler üzerine larvalarını bolca bırakıyorlar. Böceğin hangi büyüme evresinde olduğu tespit edildiğinde, cesedin ölüm zamanını adli tıpçılar tam olarak söyleyebiliyorlar.

Neyse ne benden uzak dursunlar yeter…

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com