Çimenlik Kalesi’nde bayram tarifesi

Çanakkale Boğaz Komutanlığı’na bağlı Çimenlik Kalesi, restorasyonun ardından ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. Kale dün 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla ücretsiz olarak gezilebildi. Tarihi kaleyi ziyaret etmek isteyen vatandaşlar, girişte uzun kuyruklarda bekledi.

Milli Savunma Bakanlığı’na tahsisli ve Çanakkale Boğaz Komutanlığı taşınmaz sorumluluğundaki Çimenlik Kalesi; tamamlanan restorasyonun ardından ziyaretçisine açılmıştı.

Uzun süre restorasyon sebebiyle ziyaret edilemeyen kale, sıradan günlerde bilet ücreti 8.5 TL karşılığında gezilebiliyor. 30 Ağustos Zafer Bayramı vesilesiyle ise Çimenlik Kalesi, vatandaşlar tarafından ücretsiz gezildi. Kaleyi görmek isteyen ziyaretçiler girişte uzun kuyruklar oluşturdu.

Deniz Müzesi’nin iç kısmında yer alan kaleyi görmek isteyenler dakikalarca sıra beklemesine rağmen değdiğini söyledi. Kale, 30 Ağustos tarihinde de normal ziyaret saatleri olan 09:00-12:00 ve 13-30-17:00 arasında kapılarını açık tuttu.

Çimenlik Kalesi hakkında

Çimenlik Kalesi, Çanakkale Boğazı’nın en dar olduğu yerde Anadolu kıyısında Sarıçay ağzındaki düzlük üzerine inşa edilmiştir. Kale, 1461-1462 yılları arasında Fatih Sultan Mehmet tarafından boğazın güvenliğini sağlamak amacıyla yapılmıştır. 110×160 metre boyutlarında olan yapı, dikdörtgen planlı olup bir dış sur ve bunun ortasındaki ana kuleden oluşmaktadır. Surların içerisinde, özgün fonksiyonu “baruthane” olan mekan bugün “Piri Reis Galerisi” olarak kullanılmakta olup bunun dışında iki adet de cami bulunmaktadır. Bunlardan Fatih Camii kalenin yapılışı sırasında yapılmıştır. Abdulaziz Camii ise 1861-1876 yılları arasında Sultan Abdulaziz tarafından yaptırılmıştır.

19.yy.da “Kale-i Sultaniye”nin batısında yer alan sur duvarının tamamı, kuzey ve batı surlarının bir bölümü ile batı cephesindeki köşe kuleleri yıktırılarak tabya yapısı inşa edilmiştir. Tabya yapısında toplam 4 adet bonet bulunmaktadır. Moloz taş ve tuğladan inşa edilen bonetlerin kaleye bakan cepheleri kesme taş ile kaplanmıştır.

Yıldız SağlamWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com