44 dakika’da kıta değiştirdiler!

Rotary Kulübü tarafından geleneksel olarak 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda organize edilen Boğaz Geçme Yarışı bu senede oldukça renkli görüntülere sahne oldu. Yüzlerce yüzücü Avrupa kıtasından Asya kıtasına Çanakkale Boğazı’ndan kulaçla geçti.

Bu yıl 32.kez düzenlenen Rotary Kulübü tarafından organize edilen “Boğazı Yüzerek Geçme” yarışması dün saat 8.30’da Eceabat’tan start aldı. Yarışmaya 78 yabancı yüzücü olmak üzere 703 kişinin başvurduğu belirtildi. Avrupa kıtasından Asya kıtasına dün Çanakkale’de 614 kişi yüzerek geçti. Bu sene yarışmaya farklı bir sporcuda katıldı. İngiltere ile Fransa arasında bulunan Manş Denizi’ni 11 saat 29 dakikalık dereceyle en kısa sürede geçen kadın sporcu ünvanına sahip Bengüsu Avcı’da bu sene Çanakkale’de boğazı yüzerek geçti.

Yarışma sırasında Çanakkale boğazı çift yönlü olarak gemi trafiğine kapatıldı. Yüzme yarışmasında birbirinden farklı klasmanlar organize edildi. Yüzücüler yaş guruplarına ve cinsiyetlerine göre kendilerine uygun olan klasmanlarda boğazı yüzerek geçtiler.

Boğaz yarışından sonra dereceye girenlere ödülleri Çimenlik Kalesi’nde düzenlenen programda takdim edildi. Ödül töreni Çimenlik Kalesi’nde saat 12.00’de başladı. Erkekler genel klasmanda birinciliği 44 dakika 12 saniyelik derecesiyle Turgut Esen, ikinciliği 44 dakika 22 saniyelik derecesiyle Hakan Kiper, üçüncülüğü ise 44 dakika 23 saniyelik derecesiyle Hakan Emre Musluoğlu elde etti.

Kadınlar genel klasmanında ise birinciliği 46 dakika 46 saniyelik derecesiyle Bengisu Avcı, ikinciliği 49 dakika 31 saniyelik derecesiyle İpek Yalki, üçüncülüğü ise 49 dakika 33 saniyelik derecesiyle Asya Yavaş elde etti.

Yarışmaya katılan engelli sporcularda boğazı hayat engel tanımaz diyerek geçtiler. Engelli sporcularda ödüllerini Çimenlik Kalesi’nde aldılar.

Tunahan Ünsal