Çardak güreşleri sona erdi

285’inci tarihi geleneksel Çardak Yağlı Pehlivan Güreşleri geçtiğimiz Pazar günü yapıldı.

Geleneksel Tarihi Çardak Yağlı Pehlivan Güreşleri, Çardak Belediyesi önünde düzenlenen tören ve kortej yürüyüşü ile start aldı. Çardak Belediye Başkanı Basri Ulaş ve güreş ağası Ahmet Acar, kortej ile birlikte Çamlık Er Meydanı´nda bulunan güreş alanına gitti. Güreşleri üç bin civarında seyirci ile birlikte Çanakkale Lapseki Kaymakam Vekili Biga kaymakamı Mustafa Can,Gelibolu Kaymakamı Hakan Kılınçkaya, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Çanakkale AK Parti İl Başkanı Gültekin Yıldız,Çanakkale Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Hakan Pınar, Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, Umurbey Belediye Başkanı Sami Yavaş, Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan, siyasiler ve sporseverler izledi. Çardak Belediye Başkanı Basri Ulaş, Çardak güreşlerinin ülkemizdeki en eski güreşler arasında bulunduğunu belirtti. Çamlık alanında bulunan güreş sahasında 54´ü başpehlivan olmak üzere değişik boylarda 750 pehlivan güreşti.

3 yıldır güreş ağalığı yapan Ahmet Acar, yapılan ihalede ağalığı iş adamı Seyhan Arslan´a devretti. 155 bin lira ödeme taahhüdüyle ağalığa seçilen Aslan, güreş sporuna destek vereceğini kaydetti. Türklerin Rumeli’yi Fethinin 664. Yılında yapılan 285. Tarihi Çardak Güreşlerinde finalde Tanju Gemici´yi yenen İsmail Balaban 285. Tarihi Çardak Yağlı Pehlivan Güreşleri´nde Başpehlivan ünvanını kazandı. Başpehlivanlıkta ; 1. İsmail Balaban, 2. Tanju Gemici, 3. Nedim Gürel, 3. Furkan Durmuş Altın oldu.

Tarihi güreşler sırasında Başpehlivanların taşıdığı dev Türk Bayrağı ve cazgırların güzel manileri ile yapılan gösteri yürüyüşü ile sporseverler muhteşem bir şölen yaşadılar. 657 yıllık Kırkpınar Efsanesi ve Yağlı Güreşleri de, Gelibolu’dan Edirne’ye oradan da Varna Kosova Niğbolu Mohaç kısaca Rumeli’ye uzanan yollarda Alperenlerin yaptıkları güreşlerle başlamıştı.

Haber MerkeziWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com