KOŞULSUZ SEVGİ

Anne –Babaların evlatlarını yetiştirmedeki bilgi ve yetenekleri hayati önem taşımakta olduğunu bir önceki yazımda bahsetmiştim. Bebekler öğrenerek büyüyorlar. İlk öğretmenleri ise ailedir. Neyi nasıl öğrendiklerini bilemezsek yanlış öğrenmelerine sebep oluruz. İnsanoğlu doğduğu günden itibaren öğreniyor ve kişiliğinin temelleri atılıyor. Değer yargılarının, tutum ve davranışlarının, hayata bakışının, çevreye uyumunun, başarısının tohumları doğar doğmaz atılmaya başlıyor. Unutmayın kişi 11 yaşına geldiğinde kişiliğinin(anlamları, düşünce kalıpları, değerleri) büyük bir kısmı oluşuyor. Bir çocuğa bu yaşa kadar öğrettiklerimiz bütün hayatını şekillendiriyor. Yetişkin bir birey olduğumuzda bebekliğimizde ve çocukluğumuzda oluşan yanlış öğrenmeleri fark edip bunları düzeltmek sanıldığı kadar kolay değil. Psikoloji ve psikiyatri bununla uğraşmakta kesin sonuç alındığı söylenemez. Onun için ilk yapılması gereken şey çocuk sahibi olmak isteyen anne babaları eğitmek ve onlara çocuk yetiştirmenin önemini kavratmaktır.

Bir bebek dünyaya geldiğinde 4 ana ve kritik şey öğrenir.

  1. İstemeyi Öğrenir
  2. Koşulsuz Sevgiyi Öğrenir
  3. Koşulsuz Güveni Öğrenir
  4. Otorite ile İlişkiyi Öğrenir

Anne-Baba olarak bu 4 şeyi evladımıza doğru öğretirsek sağlıklı bir birey olması için büyük yol alırız. Çünkü bunları yanlış öğretme ihtimalimizde var ve maalesef çoğunlukla yanlış öğretiyoruz. Bebek ne anlar, bilmez, anlamaz, fark etmez gibi söylemlerle maalesef yeni doğan ve bebeklik evrelerinde hatalar yapıyoruz.

1.İstemeyi Öğrenir konusunu İSTEMEK başlığı altında bir önceki yazımda ele almıştım. Çocuğun ilk öğrendiği şey mecburen istemektir. Çünkü kendi başına yetecek durumda değildir ve başkasına muhtaçtır. Çocuğun isteklerini yönetmek ve doğru sınırlar koymak anne babanın ilk görevi olmaktadır.
2.KOŞULSUZ SEVGİ: Bu yazımda ise koşulsuz sevgiye değineceğim. Çocuğun istemek den sonra öğrendiği ikinci şey KOŞULSUZ SEVGİDİR. Çocuklar hiçbir şarta bağlı olmadan sevildiğini hissetmek ister. Çocuğa vereceğimiz sevginin koşulu olmaz. Karşılıklı sevgi bebek için geçerli değildir. Koşulsuz sevgiyi öğrenen ve deneyimleyen çocuk DEĞERLİ HİSSETMEYİ öğrenir. Çocuk değerli hissetmeyi ailesinde öğrenir. Ailesinde değerli olduğunu hissedemeyen çocuk bu ihtiyacını çevresinde aramaya başlar ki bu beraberinde sorunlar getirir. Anne Baba olarak çocuğa değerli olduğunu hissettirmek temel görevimizdir. Bu ihtiyacı karşılanmayan çocuklar materyaliz olurlar. Çocuğa değerli hissettirmenin yolu ona dokunmaktır. Anne Babası tarafından dokunulan, sevilen, mıncıklanan bebekler kendini değerli hissederler. Bebekle doğduğunda iletişim kurmanın yolu budur. Konuşamaz, konuştuklarını anlamaz ama dokunsal olarak anne babasıyla iletişim kurabilir. Var olduğunu , değerli olduğunu anlayabilir. Zaten büyüyünce, egosu oluşmaya başlayınca dokunmayı kabul etmeyecektir. Bebekler doğdukları zaman dokunulmayı, sevmeyi göremezse, sevgi ihtiyacı karşılanmasa arıza çıkar. Dokunulmayan bebek sevgi ihtiyacını karşılayamaz. Özetle anne baba çocuğa olan sevgisini hiçbir koşula bağlamadan göstermesi gerekir. Dediğimi yaparsan, yemeğini yersen, ağlamassan seni daha çok severim mesajı çocukta değerli olduğu hissine zarar veririr. Haftaya KOŞULSUZ GÜVEN ve OTERİTE İLE İLİŞKİ konularıyla devam edeceğiz. Görüşmek üzere…
Kaynak: Tamer DÖVÜCÜ-ODM Aile

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com