İDA’dan Kanada’ya mektup

İDA Dayanışma Derneği tarafından Kanadalı Alamos Gold Şirketi’nin Kirazlı’da kurmak istediği altın madeni işletmesinin sebep olacağı olumsuz sonuçları anlatan bir yazı, Kanada Büyükelçiliği’ne, Kanada yerel basınlarına ve Yeşiller Partisi Genel Başkanı Elizabeth May’e gönderildi.

İDA Dayanışma Derneği tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada; “Yerel ölçekte Çanakkale halkını küresel ölçekte tüm ekosistemin sağlığını bozacak olan ‘siyanürlü altın işletmeciliği’yapacak olan şirket, Çanakkale Valisi tarafından GSMR’nın da imzalamasıyla birlikte çalışmalarına hız verdi. Pek çok şirkette şirket ruhsat sahası dışında kalan alanlarda yeni sondaj çalışmalarına başladı. Beyanları üzerinden ülkeye yüzde 2 vergi bırakacak olan şirket aldıkları izin sonrasında sitelerinden yaptıkları basın açıklamasında ‘lowest-cost highest return gold projects in the world’ (dünyanın en düşük maliyetli en karlı projesi) olarak Kirazlı Altın Madeni işletmesini Toronto’dan dünyaya açıkladı.

Bizde yıllardır Çanakkale’den tüm yetkililere seslenerek bu işletmenin 10 yıllık ömrünün bizlerin, yaşayan tüm canlıların, ekosistemin yok oluşu olduğunu duyurmaya çalıştık. Çanakkale Valiliğine Çevre Şehircilik Bakanlığına iletilmek üzere toplanılan imzaları verdik, change.org’dan imza kampanyası başlattık, hukuksal kazanımlarımızla meşru yoldan mücadeleye devam ettik, ediyoruz, edeceğiz. Ancak gördük ki sesimiz bizden öteye gitmiyor ve biz de Çanakkale’den Toronto’ya seslendik.

Troia yılında İDA Dağı’nın öneminden, buradan doğan su kaynaklarının ne kadar önemli tarım arazilerini beslediğinden ve bu tarımdan geçinen insanlardan bahsettik. İDA’nın sahip  olduğu endemik türlerden, fauna ve florasından, önemli bitki alanlarından biri olduğundan bahsettik. Yapılacak olan madenin bu kadar önemli bir su havzasında yaratacağı tahribatı anlattık. Çanakkale’den Toronto’ya gönderdiğimiz İDA’nın çığlığında AB ülkelerinin imzaladıkları ve bizlerinde taraf olduğu uluslararası sözleşmeleri hatırlatarak ‘temiz, kullanılabilir su hakkı’nın önemini hatırlattık ve Türkiye’deki yetkililere duyuramadığımız sesimizi onların duymasını rica ettik.

27 Ağustos 2018 tarihinde Ankara’daki Kanada Büyükelçiliği’ne, yerel basınlarına ve Yeşiller Partisi Genel Başkanı Elizabeth May’e mail yoluyla İDA’dan mektup gönderdik. Çağrımızın sonuçsuz kalmayacağını umut ediyoruz. Yaşam adına, dayanışma’yla” ifadeleri yer aldı.

Haber Merkezi

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com