Çanakkale’nin 3 büyük sorunu?

Gündem Gazetesi olarak sokakta halkın nabzını yokladık. Turuncu mikrofon olarak Çanakkale’de halka, “Çanakkale’de yaşadığınız 3 sorun nedir?” sorusunu yönelttik. Aldığımız cevaplar otopark sorunundan, deniz kirliliğine ve ulaşımdan sokaklardaki kokuya kadar çeşitlilik gösterdi. Vatandaşın cevaplarının yanı sıra AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan ve Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da mikrofonumuza görüşlerini aktardılar.

Çanakkale’de yaşanan sorunlarla ilgili dün mikrofonu kent halkın yönelttik. Kentliler pazarda, çarşıda, sokakta samimi açıklamalarda bulundular. Yaşadıkları sorunları gazetemiz ile paylaştılar. Soru çok basitti, “Çanakkale’de yaşadığınız 3 sorun nedir?” soruların cevapları haberin devamında…

Vatandaşın sorunlar konusundaki paylaşımlarından ziyade Ak Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan’da görüşlerini gazetemiz ile paylaştı. Cumhuriyet Bulvarı’nda denk geldiğimiz Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise sorunlara cevaplar verdi.

Sorulara Cevaplar:

Yusuf Salih Yakacı, “Çanakkale’de en büyük problem nüfus yoğunluğudur. Bence Çanakkale’nin problemi çok kalabalık olmasıdır. Bu şehir yaşanılası bir şehirdir sadece biraz kalabalık.”

Irmak Özdemir, “Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’nin şehrin dışına taşınması çok büyük bir problemdir. Adliye’nin de Kepez tarafında alınması bir sorundur. Ben kendi açımdan bakıyorum. Pazarda ve marketlerde fiyatlar çok yüksek. İnsanların daha çok pazardan alışveriş yapması gerekmektedir diye düşünüyorum. Ekonomik döngü için küçük esnaftan yapılacak alışverişler daha anlamlı olacaktır.”

Cumhur Gege, “Kentin genel anlamda çok büyük bir problemi bulunmuyor. Boğaz trafiği çok yoğun ve köprünün tamamlanması gerekiyor. Çanakkale’nin tanıtımının daha aktif ve etkin bir şekilde yapılması gerekiyor. Çanakkale turizm ve tarım şehridir, bunlar dışında ben pek bir problem göremiyorum.”

Birsen Korkut, “Çanakkale’de en büyük problem çiftçilerdedir. Mazot ve yem fiyatlarının yüksek olması herkesi etkiliyor. Türkiye’de artık yaşamak pahalıdır.”

Zeliha Öğün, “Kentin ilk problemi trafik. İkinci problemi ise pisliktir. Bu pislik halkın pisliğidir. Çekirdek yiyip sokağa atmalar gibi. Ben Çanakkale Belediyesi’nin çalışmasından memnunum. Kentte çevreye duyarsızlık beni rahatsız etmektedir. Çevre eylemlerinde bu şehrin insanlarının duyarsız olduklarını düşünüyorum.”

Sertaç Fenerci, “Çanakkale’de Pazar yeri çok sıcak… Pazar yeri için sorunları buradan yetkililere duyurmak istiyoruz. Cadde üzerine park etmeler trafiği zor duruma sokmaktadır. Kentteki üçüncü sorun ise çöp arabalarıdır. Olmadık zamanda toplanan çöpler kenti zor durumda bırakmaktadır.”

Saliha Gövdeli, “Parklar kirli ve bakımsız… Sarıçay parkı hiç sulanmıyor. Çanakkale’de yeşil alan hiç gözükmüyor. Parklar ve boş alanlar hep kaldırım ve taş… Okulların bahçeleri bakımsızdır. Çanakkale’nin daha yeşil ve bakımlı olmasını diliyorum.”

Necmi Özdil, “Türkiye’de sorun yok ki Çanakkale’de sorun olsun. Çanakkale’de hiçbir sorun yok. Benim telefonumu internetimi cebimden almazsan sorun yoktur. İki ay önce seçimlere girdik bir sorun olsaydı belli olurdu. Mevcut hükümet yüzde 52 oy aldı. Sorun olsaydı hükümet değişirdi.”

Arife Barlas, “Çanakkale’de her şey güzel olsun. Her şey yolunda giderse kent daha yaşanılır olur. Çanakkale’de yol ve trafik problemi mevcut bununda dışında aklıma bir problem gelmiyor.”

Ahmet Kaçar, “Çanakkale’de en büyük problem otopark yetersizliği. İkinci problem ise ulaşım sorunu… Bunların dışında Çanakkale çok rahat ve ferah bir şehirdir. Çanakkale’de son zamanlarda komşuluk ilişkileri de bozuldu. Eskiden kapı komşuluğu Çanakkale’de daha fazla olurdu.”

Osman Bol, “16 senedir çiftçi zor durumda. Benim maaşım var ben artık onu yiyeceğim ve tarlayı bırakacağım. 200 dönüm arazi var, biz ekiyoruz, biçiyoruz ve bize bir şey kalmıyor. Mazot fiyatlarında indirim bekliyorum. Her şeye gelen zamlar bizi zor durumda bırakıyor. ABD parası Türkiye’de daha geçmeye devam ederse biz bu şekilde yaşarız. ABD parası Türkiye’de olmazsa bizler kral gibi yaşarız.”

Çağın Uçar, “Çanakkale’de ilk önce sorun bayram zamanlarında yaşanan trafik… Daha sonrasında kentte iş sorunu yaşanmaktadır. İş bulunduktan sonra verilen maaşlarında oldukça düşük olduğunu düşünmekteyim. Çanakkaleli olduğum için bu kentteki sorunları pek objektif bir şekilde değerlendirebildiğimi düşünemiyorum.”

Hatice Sezer, “Çanakkale daha sakin olsun. Bu kentte huzurumuz var, rahat gezip dolaşıyoruz. Çanakkale iyi yönlerinin dışında kalabalık bir hale geldi ve trafik sorunu başladı. BU sorunların çözümü olarak, eyalet sistemine geçip insanları Çanakkale’ye pasaportla alabiliriz.”

Ahmet Kasap, “Çanakkale’nin en büyük sorunu temizliktir. Çarşı Caddesi’nin en büyük sorunu pisliktir. Sahiller ve sokaklar temiz gözükmüyor. Çanakkale’de başka bir sorun ise trafiktir. Trafik son zamanlarda artık iyice yoğun bir hale geldi.”

Mert Taşlıer, “Bayramlarda ve özel günlerde Çanakkale’de trafik problemi vardır.”

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Trafik aslında bizim konumuz değil. Biz trafikle ilgili bütün düzenlemeleri yapıyoruz. Yol işaretlemelerinden yeni yollara kadar yapıyoruz. Denetim ve trafik uygulamaları bizim yetkimizde değil. Bayramda geçiş düzenlemelerini trafik yaptı örneğin, doğaldır. Şimdi yeni bir yol planı ile İnönü ve Atatürk Caddeleri’nde tek yön planımız var. Proje sunumları yapıldı. Otopark çalışmalarımızı var. Belediye altında, Cennet Otopark’ta, Belediye İş Merkezi’nde.” ifadelerini kullanırken çevre kirliliği ve kentin yoğunluğu hakkında şöyle konuştu: “Diğer koku meselesini merak ediyorum. Ara ara yazın sıcakta ve sadece bazı alanlarda olan bir durum. Ben hiç rastlamadım. Rastlasam müdahale ederiz. Çevre ile ilgili de kampanyalar başlatılıyor. Ben de ona katılıyorum. Çevre temizliğinde bilinçlenmemiz lazım. Biz temizliyoruz, yine atıyor insanlar. Biraz daha duyarlı olmamız lazım. Her şeye rağmen bu şikayetler varsa bunun çözümünü tabi yapacağız ve yapmamız lazım. Yöremiz beğeniliyor. İnsanlar buraya gelmekten mutlu oluyor ki geliyorlar. Demek ki başkalarına da anlatıyorlar. Biz şikayetçi değiliz, yeter ki temiz tutsunlar. Kalabalık esnafın da işine yarıyor. Esnaf adına önemlidir. Dolayısıyla kalabalık faydalıdır. Göç edenler var. Bunlar da belli kültür seviyesinin üzerinde insanlar. Onun dışında başta şehitlikler olmak üzere kenti gezmek için geliyorlar, şikayetçi değil memnunuz.”

AK parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan; konuyla ilgili gazetemize yaptığı açıklamada; “Çanakkale’de hiçbir sorun olduğunu düşünmüyorum. Tabloya baktığınız zaman görüyorsunuz. Yol yok, temizlik yok, Kurban Bayramı’nda mezbaa yok, pazarcının hali yok. Bir şehirde olması gereken ne varsa malesef burada olmamakla meşgul. Polemiklerle meşgul arkadaşlarımız. Ümit ediyorum halkımız bunları görecektir.” ifadelerine yer verdi.

Tunahan Ünsal- Yıldız SağlamWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com