Trafik esnafa yaradı

9 günlük Kurban Bayramı tatilinin ardından trafik konusunda nefes alan Çanakkale’de, bayramı esnafa sorduk. Geçiş için oluşan uzun bayram kuyruğu da en çok yol üstünde bulunan esnafa yaradı. Yolun diğer tarafında kalan esnaf ise bu durumdan pek de hoşnut olmadı. Bayram kimine kazanç sağlarken kimini zorda bıraktı.

Dövizin artmasıyla birlikte bayram tatili için yurtdışı yerine yazlık kesimlerimiz daha çok tercih noktası oldu. Çanakkale’yi güzergah olarak kullananların sayısında ise diğer yıllara nazaran bu yıl gözle görülür bir artış gerçekleşti.  Feribot seferleri Çanakkale’de yoğunluğa sebep oldu. Dokuz günlük bayram tatilinin etkisi esnaf üzerinde değişiklik gösteriyor. Yeni bir trafik düzenlemesi ile feribot kuyruğunun Kordon’a yönlendirilmesine, kente gelen turistlere ve Çanakkalelinin şehir dışına çıkmasına değinen esnaf, çoğunlukla bayramın bereketini yaşadığını söylese de onlara göre çarşı, genel tabloda alışveriş merkezlerinin gölgesinde kaldı.

Bayramda kente gelen turistleri “kuru kalabalık olarak adlandıran esnafların bazısı yeterince satış yapılmadığını ifade etti.

Trafik bir güldürdü bir ağlattı

Kayserili Ahmet Paşa Caddesi üzerinde dükkanı bulunanlar ise araç kuyruğunun o caddelerine yönlendirilmesi ile her zamankinden fazla satış yaparak stoklarını tüketti. Ancak dükkanlar, diğer yandan biten mallarını trafik dolayısıyla yenileyemedi. Demircioğlu Caddesi üzerindeki dükkanlar ise; yeni uygulama ile yoğun trafiğin olumlu etkisini hissedemediklerini söyledi.

Henüz geçen Kurban Bayramı’nı olumlu ve olumsuz yönleriyle değerlendiren esnafın yorumları:

Günay Yerli; “Bayramda Demircioğlu Caddesi’nde oluşan feribot kuyruğunun Kayserili Ahmet Paşa Caddesi’ne yönlendirilmesinin ekmeğini buradaki dükkanlar yedi. Oluşan kuyruk haliyle bize yaradı. Stoklarımızı tükettik. Elimizde mal kalmadı. Tek sıkıntımız mallarımızı yenileyememek oldu. Trafik sebebiyle araçlar buraya giremedi.”

Aydın Kara; “Yolun trafik kısmında kalan esnaf daha çok iş yaptı. Yolun diğer tarafında kalan esnafların işlerinde ise %50’lik bir kesinti görünmekte.”

“Dövizin artmasıyla birlikte tedarik ettiğimiz yerler zam yapsa da biz müşteriye yansıtmamak için fiyatları sabit tuttuk. Bayramda yerli müşteriye pek çalışılmadı daha çok turiste yönelik iş yaptık.”

Savaş Kılıç; “Bizim satışlarımızda bayramın herhangi bir etkisi görülmedi. Dışardan gelenlerin bir yoğunluğu olmadı. Zaten olan potansiyel müşteriyle çalıştık. Döviz artışı oldukça bizim fiyatlarımızı da etkiledi. Bu artış müşteriyi de etkiledi. Artan fiyatlara karşı olumsuz tutum sergiliyorlar. İster istemez alım gücü düşüyor tabiiki. Hem bizi hem müşteriyi etkileyen bir düşüş yaşanmakta şu an.”

 

Yağmur Çelebi;“Çanakkale’de bulunan kalabalık biraz kuru bir kalabalıktı. Bayram’ın ilk 2 günü işler diğer günlere nazaran biraz daha yoğundu. Çarşı’da genelde bilindik, ayağa alışılmış yerler daha çok iş yapıyor. Gelen turist lokal dükkanlardan habersiz olduğu için büyük ve ismi oluşmuş yerleri tercih ediyorlar alışveriş için. Küçük esnaf biraz bu durumdan şikayetçi. Büyük markalar ve zincirler açıldıkça bu küçük esnafı olumsuz yönde etkiledi. Bizim müşteri kitlemiz daha çok tanıdıktan ve eskiden beri bize alışmış kişilerden oluşuyor.”

Ümit Araş; “Eskiden bayramlarda kent daha kalabalık olurdu. Ben berberlik yapıyorum, bayramlardan önce dükkanda sıra olduğu dönemleri biliyorum. Şimdi eskisi gibi bir heyecan da kalmadı. İnsanlar bayram tıraşı gibi bir geleneği pek önemsememeye başladılar. Çanakkale’de Çarşı’da bayram telaşı artık kalmadı. Turistleri de bu konuya dahil edebilirim. Eskiden daha çok yabancı plaka araç gelirdi Çanakkale’ye şimdilerde bu sayının giderek düştüğünü görüyoruz. Berber olarak bayramda öyle ağam şaham bir yoğunluk yaşamadık” dedi.

Süleyman Kansız; “Maalesef bayramda olan kalabalıktan çarşı esnafı olarak olarak yararlanamadık. Gelen turist kitlesi daha çok avm ve zincir mağazalardan alışveriş yapmayı tercih ediyor. Çarşıda eskiden adliye vardı, hastane vardı daha sonraları onları şehir dışına taşıdılar ve bu da bizim işlerimizi olumsuz yönde etkiledi. Çarşı zayıfladı. Bundan üç sene önceki olan hareketlilik yok. Ürünlerimize de zaten %50’lik dilimde zam geldi. Belediyenin çarşıya düzenleme getirmesi lazım. Çarşı caddesini etkileyen bir yenilik bir etkinlik düzenlenmesini bekliyoruz.”

 

Berk Deliorman; “Ilk 2 günü yoğun geçti. Feribot sırası dükkanların önünden geçen esnaf ilk bi kaç gün iş yapsa da daha sonraları bu hareketlilik yerini zorluğa ve sıkıntıya bıraktı. Yol feribot için kapalı olunca sevkiyatta mal alıp vermedi güçlükler yaşadık. Araçlar, yola giremedi toptancılardan mal alınamadı. Aynı sıkıntıyı yol üstünde bulunan tüm esnaf yaşadı. Satış yapıldı ama devir daim yapılamadı. Sattığımız ürünü ertesi gün toptancıdan temin edemedik. Bunun çözümü bana göre tek şeritten iskele güzergahına yol verilebilirdi. Bazı esnaf arkadaşlarımız toptancıdan tedarik edemedikleri için gelip diğer esnaflardan alıp açığı kapamaya çalıştılar.  2 şeridi kapamak biraz bizi mağdur etti. Bizi yine de çok etkilemiyor yazın insanların dışarı çıkmasıyla kışın da öğrencilerin gelmesiyle hareketlilik kazanıyoruz.”

Habil Öçel;“Bayram kötü geçti diyemeyiz, fakat öyle aham şaham bir getirisi olmadı. Çanakkale çok kalabalıktı ama işlere pek faydası olmadı. Gelen yerli turistler sadece araba sırası bekliyordu. Köprü bundan 10 sene öncesinde yapılmalıydı Çanakkale’ye.”

Yıldız Sağlam-Aslı YıldızWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com