Gerçeklikten sanal gerçekliğe

Beynimiz bizleri kandırmada usta. Saatlerce çölde susuz kalan insanların, bulundukları yerde su olmamasına rağmen su gördüklerine dair yemin etmeleri bilinen bir durum. Keskin çiviler üzerinde rahatlıkla yürüyerek acı çekmeyen insanlar da bu dünyada yaşıyor. Bu durumlar organik bir yapı olan beynin bizi yanıltması veya bizim onu yanılmamız ile ilgili.

Benlik ve zihin ilişkisi de zaten bir muamma ancak konumuz bu değil. İnsan beyni bilim insanları tarafından hala tam olarak çözülemedi ama beynin nasıl ‘kandırılabileceği’ bilinen bir konu. Bilim insanları bizi içinde bulunduğumuz gerçeklikten ‘farklı bir gerçekliğe’ sürüklemenin yolunu yıllar önce buldu. Beynimiz yapay olarak kandırılabiliyor! Sanal gerçeklik gözlüğü olarak bilinen Oculus Rift ile başlayan bu süreç, büyük firmaların bu sektöre olan yatırımları ile devam ediyor. Dünyanın en büyük oyun firmalarından Sony ‘Playstation VR’ adlı sanal gerçeklik aletini Ocak 2017’de satışa sunmuştu. Sony aradan geçen bir buçuk senenin ardından Playstation VR’ın satış istatistiklerini açıkladı. Japon teknoloji devi tarafından yapılan açıklamada, geçtiğimiz süreçte 3 milyondan fazla Playstation VR’ın satıldığı duyuruldu. Aynı süreç içerisinde satılan PlayStation VR oyun sayısının ise 21 milyon 900 bin adet olduğu açıklandı. Rakamlar küçümsenecek gibi değil.

Playstation VR oyunları içerisinde en fazla satılan ise bir açık dünya, RPG (rol yapma) oyunu olan The Elder Scrolls V: Skyrim. Skyrim, yüzlerce farklı görev barındıran bir oyun. Oyunda kılıcı kalkanı kuşanıp ejderhaları öldürebiliyorsunuz ve oyunu bitirebilmek için günlerinizi harcamanız gerekiyor. Bu da günlerce evden çıkmamak anlamına geliyor. Listede bir diğer dikkat çeken oyun ise ‘Job Similiator’; oyunun amacı ‘çalışmanın ne olduğunu öğrenmek’. Ancak oyunun tanıtım yazısında; “Patronunuza zımba fırlatın!, ellerinizi kullanarak fiziksel objeleri sonuçlarına katlanmaksızın kırın, dağıtın, atın ve parçalayın!” ifadeleri yer alıyor. Gerçek hayatta işinizden kovulmanıza neden olabilecek davranışlar… Sanal gerçeklik tabi ki sadece oyun sektöründe işe yaramıyor. Eğitim ve sağlık sektörlerinde de kullanılabiliyor. Gerekli durumlarda oldukça işlevi olan bir teknoloji.

Sanal gerçekliğin faydalarını ve zararları yakın gelecekte daha da tecrübe edeceğiz. Hayatlarını evlerinde yapay oyun dünyalarında geçiren insanları, uzaktan ameliyat yapabilecek doktorları veya evinden eğitim görecek gençleri tanımamız uzun bir gelecekte değil.

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com