Çocuk okutmak artık daha pahalı!

2018-2019 Eğitim öğretim sezonunun başlamasına sayılı günler kala Çanakkale’de eğitim harcamaları başladı. Ailelerin bir çocuk okutmak için bu sene ceplerinden yüzde 40 daha fazla para çıkacak. 24 Haziran seçimlerinden sonra hissedilmeyen ekonomik kriz, hükümetin kemer sıkma politikası ile okullar açılınca bir hayli hissedilecek… Eğitim harcamaları bu sene en az yüzde 40 zamlı olacak.

24 Haziran seçimlerinden sonra meydana gelen süreçte ekonomik dalgalanma döviz kurundaki ani yükselmeler ile yerini krize bıraktı. Çarşı’da, pazarda, markette, ulaşımda, benzinde, kiralarda hemen hemen her yerde zamlar daha hissedilir boyutlara ulaştı. Ramazan ve Kurban Bayramları ve uzun süren tatiller sürecinde vatandaşın yazında getirmiş olduğu rahatlık ile ekonomik daralmadan pek haberdar olmadı. 2018-2019 Eğitim öğretim yılının başlamasına sayılı günler kala kağıttan, kaleme, boyadan, çantaya gelen zamlar bir çocuğun okula başlama maliyetini oldukça yüklü hale getirdi.

“Birinci Sınıfa Başlamak Bin 277 TL

Liseye Başlamak Bin 500 TL”

Anadolu Eğitim Sendikası’nın yürütmüş olduğu bir çalışmada okula başlama maliyetleri hesaplandı. Bu hesaba göre; Okulöncesi eğitime başlamanın maliyeti 775 TL. Birinci sınıfa başlamanın maliyeti Bin 277 TL. Ortaokula başlayan bir öğrencinin maliyeti Bin 236 TL. Liseye başlayacak bir öğrencinin maliyeti ise Bin 500 TL olarak belirlendi.

Kalem, çanta, suluk, matara, okul kıyafeti, silgi, boya, ayakkabı, okul servisleri bu saydığımız bütün maddeler yaklaşık 3 aylık bir süreçte ortalama yüzde 45 zamma uğradı. Bir okul çantası 50 TL’den 100 TL’ye geldi. Bir ayakkabı 75 TL iken 150 TL oldu. Döviz kuruna bağlı olan kağıtta yaşanan fiyat yükselişleri defter ve okul kitaplarını da etkiledi. Kitaplarda yayınevleri yaklaşık 3 günde bir liste fiyatlarında artışa gittiler. Bu da demek oldu ki 50 TL olan bir okul kitabı artık 80 TL…

Kentte kırtasiye ve kitap dağıtım alanlarında hizmet veren Turgut Haskan eğitim giderlerindeki giderleri ve harcamaları gazetemize değerlendirdi.

“Bazı Firmalarda yüzde 100 Zam Uygulandı”

Turgut Haskan, “Bir öğrencinin okula başlarken aldığı en temel ürünler; defter, kalem, suluk, çanta, boya malzemeleri… Sektörel olarak döviz kurundaki değişikliklerden sonra Faber ürünlerinde yüzde 17 ile yüzde 35 liste zammı uygulandı. Diğer ürünlerde yüzde 100 oranında da zam görüldü. Bu zamlar ürünün alış fiyatını değiştirdiği gibi bizimde satış fiyatımızı yükseltmektedir.

“1 Top Kağıt 10 TL’den 19 TL’ye yükseldi”

Zamlardan dolayı yükselen fiyatları karşıdaki vatandaşa nasıl söyleyeceğimizi şaşırdık. Zamlardan önce bir top A4 kağıt 10 TL iken şimdi 19 TL oldu. Kağıt fiyatları dolara endeksli olduğu için neredeyse yüzde 100 zamlandı.

“Eğitim Giderlerinde Vatandaşın Canı Yanacak”

Kitaplarda şu anda kağıt sıkıntısı yaşanmaktadır. Ulusal basında bu hafta çıktı bir haberde gördüm, gazeteler gazete basabilmek için kağıt yokluğundan bahsediyorlar. Matbaası olanlar kağıdını alanlar basıyorlar ama kitaplarda ciddi bir sorun söz konusudur. Yeni Milli Eğitim Bakanı’nın göreve gelmesiyle eğitim kitapları baştan aşağıya değişti. Kitapların içeriği değiştiği için eski basım kitapların hepsi çöp oldu. İlkokul birinci sınıftan liseye kadar tüm kitaplar değişti. Bir eğitim kitabının tanesi 50 TL oldu. Özellikle kitap alımında eğitim giderlerinde vatandaşın çok canı yanacak.

“Okula Destek Kaynak Kitaplar 150 TL’yi Gördü”

Öğrencilerin okula yardımcı almak istedikleri ilkokul ve ortaokul dönemindeki çocukların kullanabilecekleri kaynak kitaplarda fiyatlar 100 TL bandına dayandı.

“Bu Hafta Okul Alışverişi Yoğun Olacak”

Velilerin şu anda okul alışverişleri zayıf gerçekleşiyor. Bayramdan dolayı çanta ve defter satışları yapılıyor. Ayın 10’unda 1,5 ve 9’uncu sınıflar eğitime başlıyorlar. Okulların ve öğrencilerin eğitim-öğretim hayatlarına başlamak için önümüzde son 2 hafta kaldı. Bu hafta biz alışverişlerin bir hayli yoğun olacağını düşünüyoruz.

“Okullar Açılınca Ekonomik Kriz Hissedilecek”

Yayın evlerinde ve dağıtım firmalarında durum çok kötü. Yayınevleri bir bir batmaya başladı. Biz buna doğal seleksiyon diyoruz. Ticarette ayakta kalamayan firmalar kapanmaya başladı. Veliler ve vatandaşlar ekonomik krizi ve kemer sıkma politikasını okullar açılınca anlayacaklar. Yazın seçim ikramiyeleri, bayram primleri ve tatiller vatandaşın üzerinde bir rehavet yarattı ama doğalgaz, kira, okul ödemeleri başladıkça krizin hissedileceği apaçık ortadadır” dedi.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com