Bayram Tatili’nin turizme etkisi

Çanakkale Turistik Otelciler Derneği (ÇATOD) Başkanı Armağan Aydeğer, 9 günlük Kurban Bayramı tatili süresince Çanakkale’de oluşan yoğunluğun turizme olan etkilerini değerlendirdi. Aydeğer ayrıca “Troya Yılı’nın oluşan yoğunluğa etkisi oldu mu?” sorusunu da gazetemize yanıtladı…

Kurban Bayramı tatili sona erdi. 9 günlük tatil fırsatını değerlendiren yurttaşlar özellikle kıyı şeritlerine adeta akın etti. Bu yoğunluk Çanakkale’de de oldukça hissedildi. Oluşan bu yoğunluğun turizme olan katkılarını ÇATOD Başkanı Armağan Aydeğer gazetemize değerlendirdi. Aydeğer, bayram tatilinde otellerin doluluk oranlarında yoğunluk olduğunu dile getirdi.

Kurban Bayramı tatilinin tüm Türkiye’de yoğun bir turizm hareketine vesile olduğunu söyleyen ÇATOD Başkanı Aydeğer konuşmasının devamında; “Başta deniz kenarındaki tesisler olmak üzere tüm Türkiye’deki sahil bölgelerinde, Çanakkale’mizdeki turizm noktalarında da birçok seyahat sever dönem içerisinde konaklamalar gerçekleştirdi. Bayram tatili bölge içerisinde ciddi bir yoğunluğa sebep oldu. Çok şükür ki kaza bela olmadan, sıkıntı olmadan bölge içerisindeki bayram tatili de tamamlanmış oldu. Tabi burada geçtiğimiz yıllar ile bu yıl arasındaki en büyük fark kurban bayramı döneminin yaz tatili dönemine gelmesi nedeniyle hali hazırda yaz yoğunluğu deniz kıyısındaki bölgelerde vardı; bayram tatili bu yoğunluğun çok daha artmasına sebep oldu. Çanakkale deki oteller de tüm Türkiye’de olduğu gibi yoğundu. Bayram süresi boyunca da bu yoğunluk devam etti. Kurban Bayramı tatili de bu yoğunluğu daha bir üst noktaya taşıdı” dedi.

Yoğunlukta Troya Yılı’nın etkisi oldu mu?

‘Çanakkale’de yaşanan yoğunlukta Troya Yılı’nın etkisi oldu mu?’ sorusunu cevaplayan ÇATOD Başkanı Armağan Aydeğer; “İlla ki. Troya Yılı bir günlük ya da kısa bir dönemde yapılandırılan bir çalışma silsilesi değil. Troya Yılı 2018’de ilan edildi ama sonraki yıllarda bölgenin önünü, vizyonunu açacak, ufkunu açacak bir çalışma. Troya Yılı Türkiye’de Çanakkale’nin isim bilinirliğine, markasına önemli bir katkı sağlamıştır. Troya Yılı gerek altyapı, gerek üstyapı, müzeleri, kültür noktaları, yürüyüş notaları, yıl içerisinde yapılan onlarca basın ağırlamaları, yurtdışı-yurtiçi tanıtımları, yurtiçindeki birçok ulusal yazarın Çanakkale ile ilgili tanıtım yazıları, onlarca etkinlik… Çanakkale daha sürdürülebilir, daha uluslararası bir turizm hamlesinin çok büyük bir atılımını yapmıştır. Dolayısıyla Troya Yılı’nın olumlu etkisi vardır ama Troya Yılı’nın meyvelerini, Çanakkale turizmindeki sürdürülebilir etkisini önümüzdeki süreçte çok daha net ve somut bir şekilde gözlemleyebileceğiz” dedi.

Atakan Alkış

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com