“Hayat peşinden koşulan kariyerle ilgili değil”

Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Tasarımı Bölümü’nden mezun olan Hande Özcan, büyük firmalarda uzun yıllar müdür pozisyonunda çalışmasının ardından “Hayatın herkesin peşinde koştuğu kariyerle ilgili olmadığını fark ettim. Hayat bu değil.” diyerek, Çanakkale’de yaşamaya başladı. Özcan, hafta içi sipariş ile tablo yaparken hafta sonları küçük bir tezgâh açarak boyadığı taşları satıyor.

Aslen Çanakkaleli olan Hande Özcan, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Tasarımı Bölümü’nden mezun olduktan sonra çeşitli firmalarda yöneticilik yaparak hayatını kazanmış. Daha sonra bir gün hayatın herkesin peşinde koştuğu kariyerle ilgili olmadığını fark ettiğini söyleyen Özcan, soluğu babaannesinin memleketi Çanakkale’de alarak burada yaşamaya başlamış.
Taşların üzerini kente uygun resimler ve özgün çalışmalarla renklendiren Özcan, Çarşı Caddesi’nde açtığı küçük tezgâhta ürünlerini beğeniye sunuyor.
Özcan; “Fabrika Müdürlüğü gibi pozisyonlarda yer aldım hayat boyu. Bir gün hayat bu değil dedim ve Çanakkale’ye gelmek istedim. Geçen Temmuz’da buraya geldim. Babaannem buralı bir nevi geri dönüş sayılır.” Çanakkale’nin özellikle kadınlar için yaşanılabilir bir yer olduğunu söyledi.

HAFTA İÇİ TABLO, HAFTA SONU TAŞ
Hafta içi özel siparişlerle tablo yapan Özcan, hafta sonu ise boyadığı taşları Çanakkaleli’ye sunuyor. Özcan, fiyatlarla ilgili ise; “Şimdi burada hafta içi tablolarımı yapıyorum. Hafta sonu da taşları, tabloları boyuyorum. Küçük bir tezgâh açıp satış yapıyorum. Fiyatlar 3-5 TL arasında. Sokak satıcısı olunca insanlar çok fazla ödemek istemiyor. Tablolarda özel siparişlerle çalışıyorum.” dedi.

“ÇANAKKALE’YE İYİ Kİ GELMİŞİM”

Çanakkale’ye geldiği için çok mutlu olduğunu söyleyen Özcan; “Çanakkale çok güzel bir yer. Burada olduğum için çok mutluyum. Kesinlikle bir kadının çok rahat yaşayacağı bir yer. Hayatın herkesin peşinde koştuğu kariyerle ilgili olmadığını fark ettim. Sonra geldim. Burada sokaktayım. Artık yavaş yavaş herkesle selamlaşmaya başladım. Düzenimi kurmaya çalışıyorum. Burası çok güzel bir yer iyi ki gelmişim. ” sözlerini sarf etti.

“KENTE SANAT SOKAĞI ÇOK YAKIŞIR”
Özcan, Çanakkale’de bir sanat sokağı hayalinin olduğunu anlatarak; “Çanakkale’de iyi işler yapmak istiyorum. Bu kente sanat sokağının çok yakışacağını düşünüyorum. Herkes o sokakta elinden geleni yapsın. Biri tuvali ile biri taşlarıyla gelsin. Herkes bir yerde toplansın. İlla ki satış değil, isteyen gelsin alsın.” dedi.

Yıldız SağlamWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com