Bir yangın daha çıkmadan tedbir alınacak mı?

Eski Askeri Hastane’nin arazisinde çıkan ve devamında çevreye sıçrayan yangında ihmaller gün yüzüne çıktı. Eski hastanenin arazisi ve çevresinde uyuşturucu madde kullanımına dair materyaller yer alıyor. Yangının üzerinden bir hafta geçmesine rağmen bölgede herhangi bir tedbir dahi alınmadı…

Geçtiğimiz hafta eski askeri hastanede çıkan yangın nedeniyle hastane arazisinin büyük bir kısmı küle dönmüştü. Çıkan yangının sıçradığı eski Vali Konağı bahçesi ile çevredeki birkaç evin çatısı da yangından zarar görmüştü. Yangının ardından bir hafta geçmesine rağmen bölgede herhangi bir önlem alınmadı. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün korumasında olan bölgede restorasyon çalışmasına uygun olup olmadığının kontrol edilebilmesi için arazinin etrafı barikatlar ile geçtiğimiz aylarda çevrilmişti. Yangın günü, yangın söndürücülerin girmesi için açılan barikatlar hala kapatılmadı. Askeri hastaneyi sivil bölgeden koruyan teller ise yangın günü ne haldeyse aynı şekilde durmaya devam ediyor. Herhangi bir vatandaş, elini kolunu sallaya sallaya eski askeri hastanenin içerisine rahatlıkla girebiliyor.

Eski askeri hastanenin içerisi ve arazisi, içler acısı durumu gün yüzüne seriyor. Alanda, uyuşturucu madde kullanımından arda kalan maddeler rahatlıkla göze çarpıyor.  Yerlerde onlarca bali, çakmak gazı, sigara izmariti ve duvar spreyi çöpleri bulunuyor. Bazı çakmak gazı şişelerinin yanarak infilak ettiği görülüyor. Binanın içerisinin de zaman zaman yaşam alanı olarak kullanıldığı anlaşılıyor. Bina içerisinde terlik, havlu ve giysi gibi malzemeler yer alıyor. Tarihi hastanenin duvarında da birçok yazılama görülüyor.

Yangının büyümesine neden kuru otların büyük bir kısmının yandığı görülse de yanmamış olan kuru otlar olduğu gibi arazide bulunmaya devam ediyor. Mahalleli arda kalan otlardan yeniden yangın çıkabileceği için tedirgin durumda. Bölgede bir yangın daha çıkmadan gerekli tedbirlerin alınması gerektiği mahalle sakinlerince ifade ediliyor.

Atakan Alkış