Taş Köprü’den Sarıçay Köprüsü’ne

Kastamonu Taşköprü’nün tescilli meşhur sarımsağı Çanakkale Cuma Pazarı’na geldi. Pazarın çıkışında köprü başında satılan sarımsak 15 TL’den halka sunuluyor. Taşköprü sarımsağına yoğun ilgi gösteren Çanakkaleliler, satış yapan aracın önünde kuyruk oluşturuyor.

Kastamonu, Coğrafi İşaret Tescil Belgeli ve Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK)’ nn istediği şartları sağlayan tohumluk Taşköprü Sarımsağı Çanakkale Sarıçay Köprüsü’nde satışa sunuluyor. Kilosu 15 TL’den satılan sarımsak Çanakkaleli tarafından yoğun ilgi görüyor. Araçtan yapılan satış esnasında uzun kuyruklar oluşuyor.
Diğer sarımsak örnekleriyle karşılaştırıldığında, üstün özellikler gösterdiği iddia edilen sarımsak; içerdiği demir, kükürt, magnezyum, potasyum ve aroma bakımından en yüksek değerlere sahiptir. Nitelik açısından dünyadaki sayılı sarımsaklardan kabul edilmektedir. Önemli bir antioksidan maddesi olan selenyum yeteri miktarda içermesi Taşköprü sarımsağını rakipsiz kılmaktadır.
Sarımsaktan beklenen faydanın tam olarak görülebilmesi için ise sarımsağın çiğ olarak tüketilmesi önerilmektedir. Böylelikle sarımsağın bünyesinde bulunan alliin allicin’e dönüşmekte ve sarımsağın etkisi daha da artmaktadır. Eğer bu yeme şekli her zaman uygulanıyorsa çiğ ya da pişmiş olarak tüketilmesi de yararlı olacaktır.

Yıldız SağlamWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com