Ahlat Ağacı Oscar adayı

Cannes Film Festivali’nden ödül ile yurda dönen, Çanakkaleli yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın filmi Ahlat Ağacı, Türkiye’nin Yabancı Dilde Oscar aday adayı olarak belirlendi.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ile sinema alanındaki meslek örgütü temsilcilerinden oluşan 17 kişilik seçici kurul, Amerika’da yapılacak 91. Akademi Ödülleri (OSCAR) Yabancı Dilde En İyi Film Dalı’nda Türkiye adayını belirlemek üzere değerlendirme toplantısını yaptı.

Sanatsal Etkinlikler Komisyonu’na başvuran 12 filmin değerlendirildiği Kurul’da “Ahlat Ağacı” Türkiye’nin Yabancı Dilde Oscar adayı olarak belirlendi. Oscar ödülleri töreni 24 Şubat 2019’da gerçekleşecek. Dram türündeki filmin yönetmenliğini Çanakkale Yenice doğumlu Nuri Bilge Ceylan yaptı. Film, 1 Haziran 2018’de vizyona girdi.

Filmin konusu

Üniversiteyi bitirip memleketine geri dönen 20’li yaşlarındaki Sinan, kitabını basabilecek bir sponsor ararken hem ailesiyle ilgili sorunlarla yüzleşiyor hem de bir dönem tanıdığı insanlarla yeniden buluşuyor. Geçmiş muhasebeleriyle birlikte gelen bu karşılaşmalar en temelde Sinan’ın kendisiyle yüzleşmesiyle sonuçlanıyor. Öğretmen, yazar, asker, imam ve inşaatçı gibi karakterler üzerinden günümüz Türkiyesine dair geniş bir portre çizen film dede, baba ve oğlu kapsayan üç jenerasyonun arasındaki güç savaşlarını, özünde ne denli benzer olduklarını işliyor.

Oyuncular

Ödüllü filmde Aydın Doğu Demirkol, Bennu Yıldırımlar, Murat Cemcir, Hazar Ergüçlü, Ahmet Rıfat Şungar, Ercüment Balakoğlu, Özay Fecht, Serkan Keskin, Tamer Levent, Kadir Çermik, Kubilay Tunçer, Akın Aksu, Öner Erkan, Sencar Sağdıç, Asena Keskinci isimleri yer alıyor.

Haber MerkeziWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com