Bıçakçılar Harmanı Yaptı

Kurban Bayramı’nın hemen öncesinde doların etkisiyle gelen zamlar, bıçak sektörüne de etki etti. Satışlarda düşüş yaşansa da bıçakçıların yüzü bayram dolayısıyla güldü. Yılların bıçakçısı İsa Dönmez; “Başımızı kaşıyacak vaktimiz yok, bizim harmanımız bu.” dedi.

Kurban Bayramı yaklaşırken doların artışı ile günlük hayatta kullanılan birçok ürüne zam geldi. Bayram üstü bıçağa da yaklaşık %20 oranında yapılan zam satışları düşürse de bıçakçıların yüzü bayramla güldü.
Bıçakçılardaki fiyatlar 10 TL’den 100 TL’ye göre boyut, kalite, el ve fabrikasyon özelliklerine göre değişiklik gösteriyor. Bıçak satıcılarının ifadesine göre; özellikle bilemede müşteri artışı yaşanırken bayram öncesi günde yaklaşık 50 kişi bıçak bileme için bıçakçının yolunu tuttu.

“GÜNDE 50 KİŞİ BİLEME İÇİN GELİYOR”
Bıçakçı Leyla Ustabaşı; konuyla ilgili; “Yaklaşık %20 zam geldi. Kurban için el yapımı bıçak fiyatları 35’ten başlıyor. 95 TL’ye kadar bıçak var. Fabrikasyon bıçaklarda da fiyatlar; 20 TL’den başlıyor 70 TL’ye kadar gidiyor. Bilemede işler yoğunlaştı. 3 TL’den bileme yapıyoruz. Büyük bıçak ve satırlarda değişiyor. Bayram dolayısıyla bilemede yoğunluk var. Normal zamanda 2-3 kişi gelirken bayram yaklaştıkça günde yaklaşık 50 kişi gelmeye başladı. Herkes pazarlık yapıyor.” dedi.

“BAŞIMIZI KAŞIYACAK VAKTİMİZ YOK”
Uzun yıllardır bıçakçılık yapan İsa Dönmez; “10 TL’den 60 TL’ye kadar bıçak var. İşler son bir haftadır yoğunlaştı. Başımızı kaşıyacak vaktimiz yok. Bıçak satılıyor, bileme yapıyoruz. 1 aydır yoğunuz. Bilemede günde 1-2 kişi gelirken 50-60’a çıktı. Bu bizim harmanımız. Çok şükür. Kurban için keskin bir bıçak olmalı, yüzü geniş olmalı. Hayvanı üzmemeli. Hayvanın boynu geniş, dar bıçak kafi gelmez. Bu tip bıçaklar sadece bu işte kullanılmalı, kemiğe vurmamak lazım.” şeklinde konuştu.

DOLAR %10 KAYBETTİRDİ
Dönmez, doların etkisi ile ilgili; “Ortalama bir bıçak 1 ay önce 35 TL’den satılıyordu. Dolarla birlikte bu bıçak 1 ayda 50 TL oldu. İnsanlar tepki vermiyor. Ama %10 kaybımız var. Satışlarda bir düşme yaşıyoruz. Doların büyük etkisi var. Her şeyi etkiliyor.” ifadelerini kullandı.

Yıldız SağlamWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com