“Üreticilerimizi büyük zarara uğrayacak”

Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, yaptığı yazılı açıklamayla tohumluk mısır üretimi konusundaki istikrarından ve başarısından bahsederken dolar fiyatlarındaki artıştan dolayı çiftçilerin zarar göreceklerini kaydetti.

“Tarım üretiminin çok kıymetli ve değerli olduğu bölgemizde, tohumluk mısır üretimi gerek verimli topraklarımız, gerekse bilgili ve tecrübeli üreticilerimiz sayesinde istikrarlı ve başarılı bir şekilde gerçekleşmektedir.” Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Tohumluk Mısır üretimi bölgemizde ciddi bir potansiyele sahip olduğundan üretim yaptırmak isteyen firmalar bölgemizi seçmektedir. Bu yıl yapılan sözleşme, o dönemin şartlarında, o günkü girdi maliyetlerinde ve doların 4,5 TL olduğu seviyelerde hazırlanıp imzalanmıştır. Ancak hasat döneminin yaklaştığı şu günlerde ülkemiz üzerinde ABD ve onun tetikçilerinin oynadığı bir takım oyunlarla, döviz fiyatlarının ciddi şekilde artmasından dolayı sözleşme tarihindeki fiyatlarla günümüz fiyatları büyük oranda farklılık göstermektedir. Bu da üreticilerimizi büyük bir zarara uğratacaktır.

Bölgemizde tohumluk mısır üretimi yaptıran firmalar, aydınlık yarınlarımız ve üretimin önümüzdeki yıllarda da artarak devam edebilmesi için ellerini taşın altına koyarak mısır alım fiyatlarını günümüz girdi fiyatları ve güncel döviz kuru ile tekrar hesaplayarak oluşan olumsuz piyasa koşullarından üreticilerimizin zarar görmemelerini sağlamalıdırlar.

Üreticilerimiz daha kaliteli ürünler yetiştirmek için azimle gece gündüz çabalarken firmaların da kazanç sağladıkları bu topraklardaki üreticileri koruyup kollaması gerekmektedir. Zaman birlik olma zamanıdır. Firmalarımızın sesimize kulak vererek işin kazanç boyutunu bir kenara bırakmaları, bu zor günlerin atlatılarak birlik ve beraberlik içerisinde ülkemizin refaha kavuşması için üzerlerine düşen görevleri yerine getirmeleri gerekmektedir.

Bu sayede kendine güveni kuvvetli olan üreticilerimizin, gücüne güç katarak önümüzdeki yıllardaki üretimlerini olumlu yönde geliştirecekleri ve bu zor günlerde kendilerinin yanında olan firmaları unutmayacakları bilinmelidir.”

Haber Merkezi