Zamlar üretimi etkiledi

Tüm Türkiye’nin Çanakkale Domatesi olarak bildiği kentin medarı iftiharı domat, pazarda her hafta farklı fiyatlara satılıyor. Esnaf domatesin fiyatının yüksek olmasını ekonomik durumlardan dolayı üretimin azlığına bağladı. Dolar ve ekonomik düzensizlik ortamı üreticinin mahsulünü etkilerken, vatandaşında cebini yaktı.

Kentin en önemli üretim sembollerinden olan domates pazarda her hafta farklı etiket fiyatlarına satılmaya başladı. 2 hafta önce 3 TL olan domates geçen hafta 1.50 TL’den satıldı. Cuma günü pazarda ise domates 3.00-2.50 TL bandında kaldı. Üretici domatesin bu durumunu üretimin az olmasına bağlarken, vatandaşlar domatesin fiyatının yüksek olduğunu belirtti.

Üretici, doların yükselişinden dolayı, mazot, yem, gübre fiyatlarına zam geldiğini ve üretimin her kalemine gelen zamlardan dolayı domates üretiminin az olduğunu vurguladı. Pazarda esnaf ne kadar fiyatlar dolardan etkilenmiyor dese de vatandaş aynı fikirde değil. Kentliler bu fiyatların uzun süredir yüksek olduğunu ve artık meyve ve sebze fiyatlarının ciddi anlamda gider hanesinde yer kapladığına değindiler.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com