Hedef: Afetlere dirençli bir Çanakkale!

Çanakkale İl Afet ve Acil Durum Müdürü (AFAD) Levent Yılmaz, 17 Ağustos 1999 Marmara Depreminin 19. yıldönümü nedeniyle açıklamalarda bulundu.

AFAD İl Müdürlüğü haberine göre; 1999 yılında meydana gelen depremin ülkemizde yaşanan en acı felaketlerden biri olduğunu söyleyen AFAD Müdürü Yılmaz; “17 Ağustos 1999 günü meydana gelen, binlerce vatandaşımızın hayatını kaybetmesine ve on binlerce insanımızın da yaralanmasına yol açan Marmara Depremi, ülkemizde yaşanan en acı felaketlerden biri olarak tarihteki yerini almıştır. Geride yalnızca yıkım ve acı bırakan önemli olaylar genellikle hatırlanmak istenmez. Ancak, 17 Ağustos, depremle yaşamayı öğrenebilmemiz için bize sorumluluklarımızı sürekli hatırlatan tarih olmuştur.

Yaşadığımız afetlerden çıkardığımız derslerle; kaynaklarını afet anında ve sonrasında kullanan bir ‘kriz yönetimi’ anlayışı yerine, kaynaklarını afet öncesine odaklayan, yani hazırlık ve risklerin azaltılmasına öncelik veren “risk yönetimi” anlayışını benimsiyoruz. Bu doğrultuda yeni bir 17 Ağustos felaketi daha yaşamamak için pek çok proje ve çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) ile AFAD koordinasyonunda ilimizdeki tüm kurum ve kuruluşlarımız, yerel yönetimlerimiz ve STK’larımızla birlikte sıfırıncı dakikadan itibaren afetlere müdahale ediyoruz.

Afet önleme ve zararlarını azaltma çabaları için, halkımızın bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi için çalışıyoruz. Bu çerçevede toplumun her kesimine köylerde, okullarda, sivil toplum kuruluşlarında, kamu ve özel sektör kuruluşlarında afet bilinci eğitimleri ve tatbikatlar düzenliyoruz. Eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarındaki amacımız ‘afete dirençli bir toplum’ oluşturmaktır.

Afete Hazır Türkiye eğitim seferberliği kapsamında son 1 yıl içinde 37 bin vatandaşımıza afet ve acil durumlarla ilgili eğitimler verdik. Düzenlediğimiz eğitimlerde vatandaşlarımıza ilk 72 saat, temel afet bilinci, temel yangın bilgisi, acil durumlarda bina tahliyesi ve hafif arama kurtarma hakkında bilgiler aktardık.

Afetlere dirençli bir Çanakkale hedefliyoruz. Her vatandaşımızın afetler nedeniyle meydana gelebilecek tehlikelerin farkında olması, riskleri azaltmak için önlemler alması ve hazırlıklı olması gerekir. Ailemizi, okulumuzu, işyerimizi, şehrimizi ancak hepimiz afetlere karşı hazırlıklı olursak güvende tutabiliriz. 18-65 yaş aralığındaki vatandaşlarımızdan AFAD gönüllüleri oluşturarak işbirliği içinde sistematik ve sürdürülebilir bir müdahale kapasitesine sahip olmak istiyoruz.

Ülkemizde can ve mal kaybına neden olan felaketlerin yaşanmaması temennisiyle 17 Ağustos depreminde hayatını kaybetmiş bütün vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum.” diye konuştu.WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com