BAYRAM İÇİN İHTİYACIN OLACAK KÜÇÜK HATIRLATMALAR

Her bayram olduğu gibi bu bayramda da sizlere beslenme önerilerinde bulunacağım. Geçen seneden hatırlayanlar bilir, bu bayramı Ramazan bayramına göre daha tehlikeli ve kalorili bulurum. Detaylı bir bayram yazısı yerine küçük ama hayat kurtarıcı önerileri seçtim bu sefer sizler için:

  • Öncelikle yine yaz bayramı olduğunu göz önünde bulundurarak su içiminizin en önemli ve ilk uyarınız olduğunu hatırlatırım. Kilo başına 30 ml içmeniz gereken su miktarıdır.
  • Et ağırlıklı beslenmeyi bu bayramda daha ön planda tuttuğumuz için gereğinden fazla protein alınacak olabilir. Bunun için gün içerisinde peynir, yumurta, süt ürünleri tüketimlerinizi kontrol altında tutmak ya da kısıtlı tüketmek işe yarayacaktır.
  • Sabah kahvaltısında peynir ve yumurta kısıtlamaları, daha sebze ağırlıklı tabaklar ve tam tahıl seçenekleri doğru tercih olacaktır.
  • Protein süt, yoğurt gibi alternatifleri en azından bayram süresince tüketmeyiniz.
  • Sadece et tüketmek gereğinden fazla yağ ve protein almak demektir. Bu yüzden et yanında zeytinyağlı bir sebze yemeği ya da salata ve tam tahıllı ekmekle tüketmek, bir gruptan gereğinden fazla tüketmenin önüne geçecektir.
  • Pişirme yöntemi oldukça önemli. Alışılmış damak zevkinden dolayı kavurma, kızartma ya da direk ateş (ızgara diyemiyorum ne yazık ki) ilk tercihlerimizden oluyor ancak bu yöntemler kilonuzdan çok sağlığınızı etkilemektedir. Bu yüzden tercih; ızgara (ateşle tel arasında 15 cm ise bu terimi kullanmak doğru olacaktır), fırın ya da haşlama şeklinde olmalıdır.
  • Bayram tatilini fırsata çevirip her şey dahil bir tatile dönüştürdüysek daha temkinli olmakta fayda var çünkü biz diyetisyenler tatil, bayram sonrası dönüşlerde keşke fazla protein alımına bağlı diyet bozumu olsaydı diye serzeniş ediyoruz. Bahsettiğimiz dönüşümlerde fazla protein yanı sıra; fazla karbonhidrat, hiç önermediğimiz şeker alımı ve fazla yağ alımı beraberinde geliyor. Almanız gereken önlem ise çok kolay: ‘Ne kadar ile doyduğunuzu bilmek.’…
  • Tatilde ya da değil hareket asla es geçilmemeli. ‘Ye, iç, yat.’ felsefesinin kimseye ve kimsenin diyetine faydası olmadığı gibi size de olumlu hiçbir katkısının olmayacağınızı bilmelisiniz. Olumsuz katkıyı merak edenler olacaktır ki yanıtı baskülünüzde saklı: Kilo.
  • Baklava olayına karşı ben kesinlikle reddeden tarafta değilim sevgili okurum. Elbette sevdiğin aile büyüğünün baklavasından 1 ya da 2 küçük dilim yiyebilir hem onu hem kendini mutlu edebilirsin. Bunun tek dikkat etmen gereken tarafı sıklığı ve porsiyon büyüklüğüdür. Unutma, baklava istediğin her an ulaşabileceğin bir tatlıdır. Bayrama özel değil aksine bayramda dikkat edilmesi gereken konular arasındadır.
  • Etli sebze yemekleri hazırlandığında hepimizin ya yapım ya da tüketim safhasında karşılaştığımız bir durumdan bahsetmek istiyorum: Yağ. Yapım aşamasıyla ilgilenen sevgili okurlarıma bir küçük uyarı; özellikle kırmızı etle hazırlanan yemeklerde ilave yağ kullanılmamalıdır. Çünkü et ürünlerinin kendi yapısında yeterli miktarda yağ bulunur ve ısıl işlemle birlikte hazırladığınız yemeğe etki eder. Bu küçük uyarıya dikkat ederek fazla yağ alımından da uzaklaşmış olursunuz.

Şimdiden herkese iyi ve afiyet dolu bayramlar dilerim. Unutmayın, bayramlar yemek içmek için değil de hatırlanmak, hatırlamak ve sevgi yaymak için güzel zamanlardır. Hepimize bu bilinci diler dönüşte herkesin baskülünün az göstermesini temenni ederim.

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com