Temmuz ayında bin 363 konut satıldı

Türkiye’de 2018 Temmuz ayında 123 bin 878 konut satıldı. Çanakkale’de ise bu rakam Temmuz ayında bin 363 oldu. Çanakkale’de geçtiğimiz ay 30 günlük süreçte bin 363 konut satıldı.

Türkiye İstatistik Kurumu Balıkesir Bölge Müdürlüğü son zamanlarda merak edilen bir istatistiği kamuoyu ile paylaştı. TÜİK’in konut satış istatistikleri şaşırtıcı sonuçlar doğurdu. Geçtiğimiz günlerde emlak sektörünün durgun olduğunu emlakçılar gazetemize aktarmışlardı. Dün açıklanan istatistiğe göre Türkiye’de Temmuz ayında konut satış oranları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6.9 oranında artarak 123 bin 878 oldu. Konut satışlarında Türkiye genelinde her zaman olduğu gibi İstanbul açık ara önde bulundu. Mülk sahibi olabilmenin hatta yaşamanın bile zor olduğu İstanbul’da 19 bin 503 konut satıldı.

Çanakkale’de yeni yapılaşan bölgeler piyasaları hareketlendirmiş gözüktü. Özellikle Kepez’e inşa edilen Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’nden sonda bölgedeki yapılar tercih nedeni haline geldi. Şehir neredeyse ana yoldan radar tepesine kadar uzanır hale geldi. Kepez’in yanı sıra cezaevi bölgesindeki inşaatların tamamlanması ile Çanakkale’de nüfus bölgesel olarak dağılmış oldu.

TÜİK’in açıkladığı istatistikte Çanakkale’de Temmuz ayındaki konut satış oranı bin 363 oldu.

“YABANCILAR 2 BİN 858 KONUT SATIN ALDI”

Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 65 artarak 2 bin 858 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında, Temmuz 2018’de ilk sırayı 956 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul ilini sırasıyla 641 konut satışı ile Antalya, 176 konut satışı ile Bursa, 167 konut satışı ile Yalova ve 132 konut satışı ile Sakarya izledi.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com