“Krizin Faturasını Krize Yol Açanlar Ödemelidir!”

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu Çanakkale Şubesi tarafından Mümtaz Pirinççiler Meydanında basın açıklaması yapıldı. Açıklamada; “Krizin faturasını krize yol açanlar ödemelidir” vurgusunda bulunuldu.

Eğitim-Sen Çanakkale Şube Başkanı Filiz Savaş tarafından Mümtaz Pirinççiler Meydanı’nda okunan basın açıklamasında Türkiye’nin son dönemde geçtiği ekonomik koşullara yönelik değerlendirmelerde bulunuldu. Açıklamada; “krizin faturasını krize yol açanlar ödemelidir” vurgusu yapıldı. Eylemde, “papaz bahane enflasyon şahane”, “zam zulüm işkence işte AKP”, “emekçiyiz haklıyız kazanacağız!” sloganları atıldı.

“EMEKÇİLER DAHA DA YOKSULLAŞMAKTADIR”
Basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı; “Emekçilerin sorunlarına bir çözüm içermeyen ve sermaye açısından günü kurtarma amacında olan iktidarın planlarının ortalama ömrü bir haftayı geçememektedir. Seçimlerden sonra hızlanan ve son bir hafta içerisinde şok etkisi oluşturan TL’deki ‘değersizleşme’; aslında AKP iktidarı boyunca yaşanan bir durumdur. Kamu emekçileri, emekliler, asgari ücretliler ve ‘işsizler’ değersizleşen TL ile ücretlerini aldıkları için reel satın alma güçleri düzenli olarak azalmıştır. Bu azalış seçimlerden sonra ivme kazanmıştır. Çünkü enflasyon verileri yüzde 20 bandına yerleşme eğilimdedir. Enflasyonun hızlı bir şekilde yükselmesinin emekçilere olumsuz etkileri sadece reel ücret zammı alamamaları şeklinde olmamaktadır. Bu ana olumsuz etkiye ek olarak, gelirlerinin önemli bir bölümünü kira, gıda ve ulaşım gibi kalemlere harcayan emekçiler daha da yoksullaşmaktadır”

“ACİL BİR EYLEM PROGRAMI AÇIKLANMALIDIR”
“Emekliler ve asgari ücretlilerdeki yoksullaşma diğer emekçi gruplarına göre daha derindir. Gelir düzeyi düşüklüğü yoksullaşma oranını arttırmaktadır. Siyasal iktidar halkın tümünü yoksullaştıran, gelir dağılımında adaletsizliği derinleştiren enflasyonu ve faizi arttıran politikalara derhal son vermelidir. 16 yıldır kendi gemilerinde, ‘gemiciklerinde’ sefa sürenlerin şimdi ‘aynı gemideyiz’ demelerinin nedenini biliyoruz. Krizin faturasını emekçilere ödetmek isteyen söylem ve girişimlere emekçilerin karnı toktur. İktidarın şu an içine girdiği krizi yönetebilmek için daha çok otoriterleşme tutumu krizi derinleştirmekten öte bir sonuç doğurmaz. Hamasi nutuklara, ‘savaş’ naralarına son verilmeli, ‘döviz krizinin’ olumsuz etkileri nedeniyle ortaya çıkan gelir kayıplarının azaltılması için acil bir eylem programı açıklanmalıdır”

“BİRLİKTE MÜCADELEYE ÇAĞIRIYORUZ”
“Yaşanan krizin faturasının emekçilere, emeklilere ve işsizlere çıkarılmasına izin vermeyeceğiz. Kemer sıkma amacıyla ‘acı reçete’ peşinde olan iktidar cenahını uyarıyoruz. Çözüm ve reçete arayışında iseniz emekçilerin temel taleplerini dikkate alın. OHAL’i aşan rejiminizle hak arama mücadelemizi engelleyeceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Fiili ve meşru mücadele içinden gelen ve aynı anlayışla yoluna devam eden emekçiler faturayı krize yol açanların ödemesi için mücadelesini yükseltmekten geri durmayacaktır. Tüm emek ve demokrasi güçlerini krizi yaratanların krizin faturasını emekçilere, ezilenlere çıkartma girişimlerine ve saldırılarına karşı hızla harekete geçmeye ve birlikte mücadeleye yürütmeye çağırıyoruz.”

Atakan AlkışWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com