“Vatandaş bunun farkında değil!”

Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan, ruhsatsız yapılar için çıkarılan kanunun suistimal edilip fırsat gibi görülmesine tepki gösterdi. Mutan; “Vatandaşın beyanını esas olarak kabul ediyorlar. Sonra da yalan beyandan mahkemeye veriliyor. ‘Parası devlete kalır’ deniyor. Vatandaş bunun farkında değil.” dedi.

Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan, dün düzenlediği basın toplantısında ruhsatsız yapılara dikkat çekti. Af süresinin bittiğini vurgulayan Mutan; vatandaşların yeni kanundan istifade ettiğini belirterek “Dur Yapma” dedi.
Ruhsatsız yapılardan dert yanan Mutan, “31.12.2017’de bitti. O güne kadar olan kaçak yapılar affa uğruyor. Ama anlaşılır gibi değil. Vatandaş, ‘Devam ediyor’ diyor. Bir de ‘Ben yapayım, yapanın yanına kar kalıyor’ diyor. ‘Bakarsın 3–5 yıl sonra bir af daha çıkar’ diyor. ‘Kimileri gelip neyse borcumuz ödenir ‘diyor. Bu imar barışından belediyelere gram para verilmiyor. E-devletten başvuruyorsunuz. Belgesini alan bizim kayıtlarımıza giriyor. Vatandaşın beyanını esas olarak kabul ediyorlar. Yalan söylemek deniyor ama söylüyorlar. Sonra da yalan beyandan mahkemeye veriliyor. ‘Parası devlete kalır’ deniyor. Vatandaş bunun farkında değil. 2018 tarihli işlem yapmış olduğumuz bütün yapılar kaçak yapıya girmekte. Afişleri asacağız, her yere.” dedi.

Yıldız Sağlam