Kepez’den Çanakkale’ye Umut

Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan, Kepez Kıyı Düzenleme Çalışması için tasarlanan projeyi anlattı. Tasarlanan proje ile deniz doldurularak bir alan oluşturulacak. Kazanılan alan ise kentin faydasına çeşitli amaçlarla kullanılacak. Mutan, tartışmaya açtığı projenin yalnızca Kepez için değil, Çanakkale için de faydalı olacağını aktararak görüş ve önerileri beklediklerinin üstüne bastı. Başkan Mutan; “Bu ciddi anlamda umut projesi… Bir devlet yatırımı şekline dönüşmeli. Çanakkale’ye değer katacak bu proje.” dedi.

Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan, düzenlediği basın toplantısı ile Kepez Kıyı Düzenleme Projesini tanıttı. Mutan, tasarlanan proje ile yalnızca Kepez için değil Çanakkale’ye faydalı olunacağını vurguladı. Çanakkale Kepez Kıyı Düzenleme Çalışması; ön projeye göre; deniz doldurularak gerçekleşecek ve 3 etaptan oluşacak. Planda dinlenme alanları, halkın spor aktiviteleri yapabilecekleri yerler, açık otopark alanları, sergi, pazar alanları vs. olacak.
Düzenlenen proje ile geniş bir alan deniz doldurularak kazanılmış ve kentlilerin kullanımına sunularak faydalı kullanılmış olacak.

“DENİZİ DOLDURARAK AŞALIM DEDİK”

Çanakkale Kepez Kıyı Düzenleme Çalışması Projesi’nin kendisini heyecanlandırdığını dile getiren Mutan, “Biz kıyımızı Kolin’den aldık geldik. Mevcut kara üzerinden Şen Kamp dediğimiz bölgeye kadar geldik. Yaklaşık 3 km civarında orada bir yürüyüş yolumuz oluştu. Ondan ötesine bir takım mülkiyet sorunları nedeniyle geçemedik. Dedik ki bunu nasıl aşarız? Denizi doldurarak aşalım dedik. Bu konu ile ilgili sevgili Yavuz Kaya kardeşimle iş birliğine girdik. Bize bir proje sundular. Kıyı düzenleme çalışması iki aşamadan oluşuyor. Liman beton sahası ile başlayıp, Akasya Piknik Alanı dediğimiz bölge bir sit alanıdır. 1’inci etap nitelendirdiğimiz ilk olarak dolduracağımız yaklaşık 1 metre derinliğinde denize doğru da 100 metreye yakın bir alanı dolduruyoruz. Limanın beton sahasından başlıyor. Akasya Piknik Alanının olduğu yerde sit alanı var. Burada tahta köprü ile geçiş yapıyoruz. Denizin üzerinden, yaya yolu şeklinde. Sonra Kolin’e geliyoruz. Böyle iki etaplı bir dolgu. Bu bir Yavuz Kaya çalışması ekibi ile birlikte. Altını çizmek istiyorum.” dedi.

“DEVLET YATIRIMI ŞEKLİNE DÖNÜŞMELİ”

Mutan, projeyle ilgili; “Birinci etabı yapmaya kalksak devletin kurum ve kuruluşlarının 10 – 11 tanesinden izin alacağız. İkinciyi de, üçüncüyü de yapsak aynı prosedür çalışıyor. Proje onaylandıktan sonra daha ayrıntılı, teknik projelerle olay detaylandırılacak. Artık bir Kepez projesi olmaktan çıkıyor. İli kucaklayan bir çekim alanına dönüşüyor. Birinci etabı yaptığınızda 180 dönüm. İkinciyi yaptığınızda 400 dönüm. Üçüncüyü tamamladığınızda da 700 dönüme yakın bir alan kazanıyoruz. Oldukça keyifli kente değer katacak bir alan. 100 trilyon civarında bir yatırım ön görüyor. Bu sadece belediyemizin birebir yola çıkıp hadi yapalım şeklinde yapacağı bir proje değil. Bizim buna teknik anlamda desteğimiz de bu proje ile alakalı o da çok mümkün gözükmüyor. Ciddi anlamda bir devlet yatırımı şekline dönüşmeli. Çanakkale’ye değer katacak bu proje bütün Çanakkale için keyif verici, değer katmış olduğu Çanakkale’ye ve Kepez’e hayırlı olur diye paylaşmak istedim. Heyecanlandım. Bunu da buradan tartışmaya açıyoruz. STK’lar, odalar, mimarlar odası, şehir plancıları temsilcileri, inşaat mühendisleri odalarının hepsinin eline geçecektir. Görüşlerini alacağız. Bu ciddi anlamda umut projesi. Bu Kepez’i kurtarma falan değil. Kepez kendini kurtardı da belki Çanakkale’yi de kurtarır diye söylüyoruz. Otopark sorunu olmayacak burada.” ifadelerini kullandı.

Yıldız Sağlam