Görmeyen gözler İlyada okudu

Troya yılı etkinlikleri kapsamında bu sene ilki düzenlenen “1’inci Troya Dünya Görme Engelliler Homeros Okumaları” için 25 farklı ülkeden Çanakkale’ye gelen görme engelli vatandaşlar, kör ozan Homeros’un İlyada Destanı’nı okudular.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çanakkale Valiliği, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Güney Marmara Kalkınma Ajansı, MUSİAD, Türkiye Körler Federasyonu, TÜRGED, GESTAŞ ve İÇDAŞ tarafından ortaklaşa düzenlenen “1’inci Troya Dünya Görme Engelliler Homeros Okumaları”, geçtiğimiz gün Troya Ören Yeri’nde gerçekleşti.

Programa Türkiye’nin dışında Almanya, ABD, Arnavutluk, Azerbaycan, Bulgaristan, Kanada, Irak, Japonya, KKTC, Kosova, Makedonya, Romanya, Rusya, Sırbistan, ve Yeni Zellanda’dan gelen görme engelliler katıldı. Programda ayrıca Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, Troya Kazı Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan, Dünya Görme Engelliler Federasyonu Başkanı Friedrich Schröder, Türkiye Körler Federasyonu Başkanı Turhan İçli, AK Parti İl Başkanı Gültekin Yıldız, GESTAŞ Genel Müdürü Volkan Uslu ve Türkiye Görme Engelliler Derneği Çanakkale Şube Başkanı İbrahim Batdal da yer aldı.

“ZENGİNLİĞİ TROYA’YA TEKRAR SİZLER GETİRMİŞ BULUNUYORSUNUZ”

İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda konuşan Çanakkale Valisi Orhan Tavlı; “Doğu ve Batı medeniyetlerinin buluştuğu, dünyanın birçok imparatorluğuna ilham veren, üst üste 9 şehrin kurulduğu 5 bin yıllık bir kültür mirasının bulunduğu destanların, aşk öykülerinin, mücadelelerin yaşandığı dostluk ve kardeşliklerin kurulduğu bu topraklarda bugün yine çok anlamlı ve çok değerli bir organizasyona, bir edebiyat şölenine ev sahipliği yapıyoruz hep birlikte. Destanlarda Troya’ya zenginliği rüzgarların getirdiği söylenir. Bereketin zenginliğin, dostluğun rüzgarla taşındığı kültürlerinde destanlarla nesilden nesle aktarıldığı bu topraklarda bugün de burada kendisi de bir görme engelli olan ancak dünya tarihinin en önemli destanlarından İlyada ve Odesa destanını kaleme alan İzmirli ozan Homeros’un destanını okumak üzere dünyanın farklı ülkelerinden ilimize teşrif ederek Çanakkale’de bir araya gelerek bereketi ve zenginliği Troya’ya tekrar sizler getirmiş bulunuyorsunuz” dedi.

İLYADA’YI OKUDULAR

Açılış konuşmasının ardından ören yerinde bulunan Truva Atı’nın önüne kurulan alanda, birçok farklı ülke vatandaşı görme engelliler tarafından kendi dillerinde, kör ozan Homeros’un İlyada Destanı’ndan kesitler okundu.

Atakan AlkışWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com