ÇANAKKALESPOR ÇATISI

Çanakkale’de yaşayan futbol severlerin özlem duyduğu bir şey varsa o da dolu tribünlerdir. Kentteki futbol takipçilerinin 1990 sonları ve 2000 başlarında Çanakkale Onsekiz Mart Stadyumu’nda tanık oldukları dolu tribünler, günümüzde yerini üniversite mezuniyeti ve 18 Mart törenlerine bıraktı. Yani 20 seneye yakın süredir Çanakkale Onsekiz Mart Stadyumu’nda ful tribünlere karşı bir Çanakkale takımının futbol oynadığı gün yaşanmadı.

O statta yüzlerce maç oynayan Çanakkale Dardanelspor, geçtiğimiz sezon bilindiği üzere Bölgesel Amatör Lige düştü. Çanakkale Dardanelspor onursal başkanı Niyazi Önen, yaklaşık 10 gün önce yaptığı basın açıklamasında Dardanelspor’un futbol geleceğine “sosyal sorumluluk projesi” olarak devam edeceğini ifade etmişti. Önen açıklamasında Dardanelspor’un yetenekli gençleri bulup yetiştireceğini belirtmişti. Ancak Çanakkaleliler futbola aç. Gelecekten ümidini kesmiş bir takımın maçlarını takip etmeyi çoktan bıraktı; kent sokaklarında yaşadıkları şehrin takımının şampiyonluğunu kutlamak istiyorlar.

Çocukluk hatıralarımda kalan stadyumun futbol izleyicisi dolu tribünleri, acaba Trabzonspor modeli ile “geri gelebilir mi?” diye kendime sormaktan alıkoyamıyorum. İdmanocağı ve İdmangücü takımlarının birleştirilmesiyle oluşturulan ve kuruluşundan itibaren futbol birinci liginin ağır taşlarından olan Trabzonspor’un kuruluşu neden Çanakkalespor’a uyarlanmasın?

Çanakkale Merkez’de faaliyet gösteren Hastanebayırıspor, Barbarosspor, Arslancaspor, Dardanelspor ve diğer amatör lig takımlarının aynı çatı altında toplanabileceği bir organizasyon veya anonim şirket spor kulübü zor gözükmüyor. Çanakkale ticaretinin önde gelen kurumlarının (Ticaret ve Sanayi Odası başı çekebilir diye düşünüyorum) ortaklaşa hareketi ile Çanakkale futbolunda adı geçen kulüplerin “Çanakkalespor” çatısı altında toplanması imkânsız değil. Üst liglerde mücadele edecek bir Çanakkale takımının kent ekonomisine vereceği katkı göz ardı edilmemeli. Futbol endüstrisinin ekonomideki payı yadsınamaz.

Çanakkale’nin ortak futbol açlığını giderecek güçlü bir futbol kulübünün varlığı eminim destek görecektir. Oluşturulacak veya var olan tesisler ile kentteki futbol meraklısı çocukların yetiştirilmesi de Türk sporunun geleceği açısından önemli. Ayrıca bu oluşturulacak yapı basketbol ve diğer spor dallarının da icra edilmesi bakımından önemli olacaktır.

Çanakkale’nin güçlü amatör takımlarını aynı renk ve çatı altında, profesyonel bir oluşum ile toplayabilecek birileri bence bu kentte yaşıyor. Eğer yoksa da zaten Çanakkale’deki amatör futbol yaşamaya devam edecek…