Bayramda Trafik Çocuklara Emanet

İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün üretmiş olduğu projede bayramda trafik kazalarının önüne geçebilmek adına Kırmızı Düdük projesi başlatıldı. Kırmızı Düdük projesinde araç içerisinde bulunan çocuklara verilen düdüklerle her çocuklu ailede bir trafik polisi olması ön görüldü. Aileler bu bayramda çocuklarının sözünden çıkamayacak.

İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün ortak ürettiği projenin adı “Kırmızı Düdük” oldu. Kırmızı düdük projesi ile şehir giriş çıkışlarında yapılan güvenlik kontrollerinde çocuklara düdük, şapka ve tişört hediye edildi. Çocuklara bindikleri arabalarda trafik kurallarına uymayan sürücüleri gördüklerinde düdükle uyarmaları belirtildi. Böylece aileler en değerli varlıkları olan çocuklarının kurallar karşısında gösterdikleri hassasiyetle trafikte daha dikkatli olacaklar.

KIRMIZI DÜDÜK UYGULAMASINDA GÖREVLER NELERDİR?

*Araçta bulunan herkesin emniyet kemerlerinin takılı olmasını sağla.

*Arabadaki bütün çocukların arkada çocuk koltuğunda yolculuk yapmalarını sağla.

*Araba süren herkese yolculuk sırasında cep telefonu ile konuşmalarının kazaya neden olabileceğini söyle.

*Araba süren herkese şunu söyle; “Aşırı hız yolu kısaltmaz aksine bizi sevdiklerimizden uzaklaştırır.”

“ÇOCUKLAR TRAFİKTE DOĞRU HAREKET EDİLMESİNİ SAĞLAYACAKLAR”

Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürü Yasin Pala konu ile ilgili bilgilendirmede bulundu. Pala, “Bugün İçişleri Bakanlığımız ve Emniyet Genel Müdürlüğümüzün başlatmış olduğu ‘Bu bayramda ben de trafik polisiyim’ uygulaması ile hatalı sürücüye kırmızı düdük projesinin tanıtımını yapacağız. Çocuklarımızın araç içerisinde anne ve babalarının sürücü oldukları durumlarda anne ve babalarının yapmış oldukları hatalarda kırmızı düdük ile düdük çalacaklar. Düdükle anne ve babalar uyarılmış olacak. Burada kazaların yüzde 75’i insan kaynaklıdır. Çocukları kendimize yardımcı alarak trafikte doğru hareketlerin yapılmasını sağlayacağız.” dedi.

Tunahan ÜnsalWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com