“Türkiye Çanakkale gibi olmalıdır”

Geçtiğimiz gün Özgürlük Parkı’nda düzenlenen Levent Üzümcü ve Ataol Behramoğlu söyleşisinde ufak çaplı bir gerginlik meydana geldi. Bir seyirci söyleşinin yönünün siyasete kaydığını ve söylemlerin Türkiye’de ayrımcılık yarattığı yönünde görüşünü belirtti. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, söz isteyerek seyirciye cevap verdi.

Pazar günü saatler 18.30’u gösterdiğinde Özgürlük Parkı’nda Levent Üzümcü ve Ataol Behramoğlu’nun söyleşisi başladı. Söyleşi kültür, sanat ve edebiyat ekseninde gelişirken, konu Türkiye’nin doğusu ve batısında yaşanan kültürel farklılıklara ve artık oluşan ortamda özgürlüklerin kısıtlandığı yönüne geldi. Tam bu noktada bir seyirci söz isteyerek, konunun kültür ve sanattan kaydığını ve söyleşide oluşan dilin ayrımcı bir dil olduğunu dile getirdi. Seyirci, söyleşiden dolayı seyirciler arasında kalkışma yaşanabileceğini vurguladı. Bunun üzerine Belediye Başkanı Ülgür Gökhan söz istedi.

“ÜLKENİN ÇANAKKALE GİBİ OLMASI GEREKMEKTEDİR”

Başkan Gökhan, “Çanakkale’de her ortamda ve her koşulda fikirler açıkça ortaya konulabilir. Bu sadece Çanakkale’de mümkündür. Çanakkale halkıyla bu yüzden gurur duyuyorum. Ülkenin de böyle olmasını istiyorum. Özgürlükçü, barışsever, düşüncelere saygılı, adaletli olmasını diliyorum.”

“AYRIŞMALAR DÜŞÜNCELERE SAYGI DUYULDUKÇA YOL OLUR”

“Bir örnek vermek istiyorum. Troia Festivali için her yıl bir afiş yarışması düzenliyoruz. Bu yarışmanın jüriliğini Üniversiteden, Belediye’den tespit ediliyor. Bu sene ters çevrilmiş bir Troia miğferi, içinde çiçek açmış ve barış güvercini de üzerinde duruyor. Bu afiş bu sene birinci oldu. Birinci olduğu zaman bu eser, Selçuk Üniversitesi’nden bir hanımefendiye aitti. Bu hanımefendi türbanlı bir hanımdı. Geçtiğimiz gün Troia Ören Yeri’ndeki törene geldi, kendisine ödül takdim ettik. Hanımefendi görüşü gereği el sıkmadı. Bende ona karşıdan elimi göğsüme götürerek cevap verdim. Ödülünü verdim. Saygı duydum. Şunu demedik! “Bu kadın türbanlı ödülü buna vermeyelim” demedik. Onun için ülkede bu ayrışmayı gidermenin yegane yolu düşüncelere saygı göstermekten geçiyor. Çanakkale’de bunu aştığımızı düşünüyorum” açıklamasında bulundu.

Tunahan Ünsal

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com