Oda Başkanlarından Kur Artışı Açıklaması

Çanakkale Madeni İşler Esnaf ve Sanatkarları Odası Başkanı Fahrettin Dündar ve Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail kaya, yaptıkları açıklamalarla döviz kurlarını değerlendirdi.

ABD tarafından yapılacak tüm dayatmalara karşı olduklarını ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanında olduklarını vurgulayan Çanakkale Madeni İşler Esnaf ve Sanatkarları Odası Başkanı Fahrettin Dündar, şöyle konuştu:

“Bir süredir FETÖ elebaşının iadesi, Suriye meselesi,  PKK’nın Suriye kolu PYD ve YPG‘ye silah yardımı, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze sistemi alımı ve nihayet rahip Brunson sebebiyle ABD ile gerilen ilişkiler bahane edilerek ABD tarafından ülkemize ekonomik yaptırım uygulamasının açıklaması, ardından İçişleri ve Adalet Bakanlarımızın mal varlıklarının ABD nezdinde dondurulması, bilahare Türk çelik ve alüminyum ürünlerine  ek vergi getirilmesi ve tüm bunların karşısında ABD dolarının normal seyri dışında değerlenmesini izliyoruz.

Ancak Çanakkale Madeni İşler ve Esnaf ve Sanatkarları Odası olarak bunu izlemekle yetinemeyiz. Bizler de ilan edilen bu ekonomik savaşta ülkemizde dolar artışına sevinen odakların karşısındayız.

ABD tarafından yapılacak tüm dayatmalara karşı olduğumuzu, başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere hükümetimizin ve devletimizin yanında yer aldığımızın bilinmesini isteriz.

Bu memleketin ekmeğini yiyen, havasını soluyan, üstelik gidecek başka yeri de olmayan bizler bu zor dönemde değil elimizi tüm bedenimizi taşın altına koymaya hazırız. Devletimizin gösterdiği bu direnç karşısında üzerimize düşecek her türlü ekonomik ve sosyal yükümlülükleri yerine getireceğimizin kamuoyu nezdinde bilinmesini isteriz.”

Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya da birlik ve beraberliğimizi korumamız gerektiğini vurgulayarak şu ifadelere yer verdi:

“Ülkemizin güçlü gidişatını, milletimizin birlik ve beraberliğini kıskananlar, ülke ekonomisini bozmaya çalışarak, birlik ve beraberliğimize gölge düşürerek bizlere zor günler geçirtmek için uğraş vermektedirler. Doların ciddi şekilde yükselmesiyle ülkemiz ekonomik bir savaşla karşı karşıya kalmıştır. Ülkemize bu savaşı açanlar, bu duruma sokanlar bellidir. Çünkü amatörce bir tavır takındıkları için kendilerini belli etmişlerdir. Bizi bu savaşa sokanlar emellerine asla ulaşamayarak hüsrana uğrayacaklardır. Ülkemiz bu ve bunun gibi olaylara defalarca maruz kalmıştır. Fakat hepsinin üstesinden millet-devlet işbirliğiyle geldiği gibi şimdide gelecektir.

15 Temmuzda ülkemizi çökertmeye çalışmak isteyenler, bizi zayıf duruma düşürmek isteyenler amaçlarına ulaşamadıkları için bu tür yollarla ülkemizi zor duruma sokmak istemektedirler. 15 Temmuzda birlik ve beraberlik duygusuyla canları pahasına vatanını savunan insanların, üzerlerine tanklarla yürüyenler, bugün yine aynı amaçla insanların ceplerine girerek ekonomimizi bozmaya çalışmaktadırlar.

Yine aynı şekilde gezi olaylarında insanların malına, mülküne zarar verenlere emri verenlerin, ekonomi üzerinden bu topluma zarar vermeye ve yıpratmaya çalıştıklarını görüyoruz. Ama millet olarak geçirmiş olduğumuz bu olumsuzluklarda olduğu gibi şimdide birlik ve beraberliğimizi koruyarak bu kötü gidişatın da üstesinden geleceğimiz şüphesizdir.

Devletimize yönelik planlanan bu tür olaylar, milletimizi ayrıştırmak yerine birlik ve beraberliğimizi daha da kuvvetlendirerek, güçlü ekonomimizin gücüne güç katacaktır. Bu kavgadan belki ufak tefek yaralar alarak çıkacağız ama sonrasında, daha da tecrübe kazanarak, daha da güçlenerek yolumuza devam edeceğiz. Bizimde millet olarak oynanan bu tür oyunlara gelmeyerek, yolumuza emin adımlarla devam etmemiz gerekmektedir.”

Haber Merkezi

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com