“Farklılıklar BİZ Olmaya Engel Değil”

55.  Uluslararası Troia Festivali kapsamında gerçekleşen Afiş Yarışması’nda, tasarımı ile 1’inciliğe hak kazanan Merve Ceylan, Ak Parti’li Adana-Ceyhan Belediye Başkanı Ali Alper Boydak’ın kızı olduğu öğrenilince dikkatleri üzerinde topladı. 55. yıla özel hazırladığı Miğfer, güvercin ve çiçek simgelerinin yer aldığı afiş ile barış ve sevginin her şeyi çözebileceği mesajını veren Ceylan; sorularımızı yanıtladı. Birincilik ödülünü CHP’li Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın elinden alan Ceylan, konuşmalarında; “Farklılıklar bizim düşünebilen bir toplum olmamızın güzel bir sonucu. Bu bizim ‘biz’ olmamıza engel değil. ” ifadelerine yer verdi.

55. Uluslararası Troia Festivali kapsamında gerçekleştirilen Afiş Yarışması’na yurt içi ve yurt  dışından 630 kişi katıldı. Çanakkale Belediyesi tarafından Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü ve Troia Tübingen Vakfı ortaklığı ile gerçekleşen yarışmada başvurusu gerçekleşen 630 eser jüri üyeleri tarafından değerlendirildi. Yapılan değerlendirmelerin sonucunda yarışmada 1’inci; Troia miğferi, çiçek ve güvercin simgeleriyle göze çarpan afiş tasarımıyla Merve Ceylan oldu.
Ceylan’a ödülü; 10 Ağustos’ta düzenlenen festival açılış töreninde Belediye Başkanı Ülgür Gökhan tarafından takdim edildi.
Ödülünü almak üzere yaşadığı şehir Adana’dan Çanakkale’ye ailesi ile birlikte gelen Merve Ceylan, 2 yaşında bir kız çocuğunun annesi. Ceylan, aynı zamanda Ak Parti’li Adana Ceyhan Belediye Başkanı Ali Alper Boydak’ın da kızı.
Ceyhan’da doğup büyüyen Ceylan; 3 yıl önce evlenerek Konya’ya taşındıktan sonra

Selçuk Üniversitesi’nde Grafik Bölümü’nü kazanmış. Şu anda 3’üncü sınıf  öğrencisi olan Ceylan; gazetemizin sorularını yanıtladı.

* Yarışmadan nasıl haberiniz oldu, katılmaya nasıl karar verdiniz?

Eşim sayesinde haberim oldu. Onun desteği ile katıldım.

“BARIŞ VE SEVGİ HER ŞEYİ DEĞİŞTİREBİLİR”

* Tasarımı yaparken ilhamınız ne oldu?

Ceylan, tasarımını yaparken aldığı ilhamı ve aktarmak istediklerini şöyle açıklıyor: “Yarışmaya katılmaya karar verdikten sonra Truva ve onu anlatan eserler ile ilgili bir araştırma yaptım. Tasarım yaparken bazı kalıpları yıkmak gerektiğine inanıyorum. Truva atı kullanmadan bir tasarım yaparsam, duyguyu daha derin aktarabileceğime inanıyordum. Çünkü görmeye alıştığımız simgeleri kullandığımızda, hisleri de sınırladığımızı düşünüyorum. Troya savaşı hakkında bilgi toplarken zırhını inceledim ve miğfer kullanmaya karar verdim. Bir miğfer, içinde çiçek yetişmesine izin vererek barışı çok güzel anlatabilirdi. Kanlı savaşlarda önemli bir aksesuar olan bu başlık, güvercin ile huzur verebilirdi. Bu gibi hisler ile böyle bir illüstrasyon çizdim. Barış ve sevgi ile her şeyin biçim değiştirebildiğini, güzelleşebildiğini aktarmak istedim.”

“BÖYLE BİR ORGANİZASYONUN PARÇASI OLMAK MUTLULUK”

* Troia Festivali ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

“Yarışma öncesinde açıkçası ödülü hedefleyerek bir şey yapmadım.” diyen Ceylan’ın festival ile ilgili sözleri ise şu şekilde: “Sadece hissetmeye çalıştım. Empati kuramazsan, onu anlatamazsın. Böyle büyük ve uzun zamandır düzenli olarak yapılan bir organizasyonun bir parçası olabilmek çok büyük bir mutluluktu benim için. Festivale katıldıktan sonra da güzel bir hizmet olduğunu düşünüyorum tabii ki.”

“ÇANAKKALE’YE TEKRAR TEKRAR GELMEK İSTERİM”


* Çanakkale’de ne kadar süre kaldınız? Günleriniz nasıl geçti, kentimizi nasıl buldunuz?

Ceylan, özellikle kızı için Çanakkale’ye tekrar gelmek istediğini belirterek; “Çanakkale’de 3 gün geçirdim. İlk kez geldim. Ülkemizin birçok yerinde olduğu gibi kültür ve inanç çeşitliliği olmasına rağmen herkesin birbirine saygısı olduğunu görmek çok güzel. ‘Barış, kültürümüz olsun’ mottosunu benimsemiş bir kentimiz. Ayrıca yeniden tarih yazdığımız bu toprakları görmek, gezmek çok farklı. Kızıma özümüzü birliğimizi daha iyi anlatabilmek için tekrar tekrar gelmek isterim.” dedi.

“FARKLILIKLAR DÜŞÜNEBİLEN BİR TOPLUM OLDUĞUMUZU GÖSTERİR”

* Siyasi farklılıkları geride bırakan bir çalışma yapmış olmak size ne hissettiriyor?

Ak Parti’li bir Belediye Başkanı’nın kızı olarak CHP’li bir belediyeden aldığı ödülle aslında festivalin sevgi ve barış amaçlarına ulaşmasında bir rol oynayan Ceylan; “Farklılıklar bizim düşünebilen bir toplum olmamızın güzel bir sonucu. Bu bizim ‘biz’ olmamıza engel değil. Bunun farkında olan çok güzel insanlar tanıdım burada. Bu tabii ki mutluluk veriyor. Beklediğimden daha güzel yorumlar geldi.” şeklinde konuştu.

 “YOLUMA İLLÜSTRASYON İLE DEVAM EDECEĞİM”

* Bundan sonraki hedefleriniz nelerdir?

Ceylan, son olarak bundan sonra yoluna illüstrasyon ile devam edeceğini belirterek; “Grafik bölümünde okuyorum. Bu mesleğin bir çok kolu var. Bu yarışma sonucunda yolumun illüstrasyon ile devam etmesi gerektiğini görmüş oldum. Tekrar çalışmama değer veren, bana değer katan herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Yıldız Sağlam

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com