Barış Dokulu Özgürlük Ruhlu Festival 55 Yaşında

55’incisi düzenlenen Uluslararası Troia Festivali, Troia Antik Kenti’nde yapılan açılış töreni ile başladı. Dolu dolu geçen açılış töreninde yurt içi ve yurt dışından hatırı sayılır misafirler ağırlandı.

10 Ağustos’a ilişkin; Anafartalar Zaferi ve kentin değerlerinden Manfred Osman Korffman da açılışta unutulmadı. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “Bu kadim kentten adını alan birliktelik kokulu, barış dokulu, özgürlük ruhlu festivalimiz 55 yaşında…” dedi.

Törene, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Öğretim Üyesi ve Troia Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan, çevre ilçe ve beldelerin belediye başkanları, daire amirleri, kardeş kentlerden gelen konuklar, davetliler ve vatandaşlar katıldı.
Açılış programı öncesi davetlilere antik kentin simgesi olan tahta atın önünde kokteyl verildi. Ardından 5 bin yıllık Odeon’da başlayan törende; festival kapsamında 2002 yılından itibaren her yıl bir kişiye verilen Homeros Bilim, Kültür ve Sanat Ödülü, bu yıl Prof. Dr. Haluk Şahin’e takdim edildi. Şahin’e, Homeros ödülünü Belediye Başkanı Ülgür Gökhan verdi. 55’inci Uluslararası Troia Afiş Yarışması’nda dereceye girenlere ödülleri teslim edildi.

BUGÜNKÜ PROJELER KORFFMAN’IN HAYALİYDİ
Troia Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan; açılışta yaptığı konuşmada; sık sık Korffman’dan söz ederek;“Bu zor ve önemli bir konuşma benim için. 10 Ağustos Korffman hocamızın da Çanakkale’nin fahri hemşerisi olduğu ve aynı gecede vefat ettiği gün. Çok karışık duygular taşıyoruz. Bu yıl önemli bir yıl. Son 100 yılda Troia ilgisi zirve noktası. 2018 Troia Yılı’nın gerçekleşmesi sebebiyle birçok önemli proje sürmekte. Bu projeler, önümüzdeki 100 yıl için Çanakkale’nin kültür rotasını belirleyen projeler. Osman hoca Troia’yı anlaşılır bir yere dönüştürerek kamuya mal etti. Kazı sonuçlarıyla da Anadolu’ya geri verdi. 30 yıl önce Osman Hoca’nın hayali ve fikirleriyle başlayan projeler yavaş yavaş hayata geçiyor.” dedi.

“TROİA İNSANLIĞA AİT BİR HAZİNE”
Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, açılışta gerçekleştirdiği konuşmada, festivalin ilkini gerçekleştirenlere isim isim teşekkür etti. Gökhan, “Bu antik kent sadece Çanakkale’nin değil ülkemizin, hatta dünyanın göz bebeği. Zamanlar üstü bir değer ve tüm insanlığa ait bir hazine. Maziden kalmış ve atiye nakledilecek bir kadim ve bir büyük medeniyet. 2018 Troia Yılı işte bu yücelikler buluşması için eşsiz bir fırsat. Tozlarından arındırılan bu birikim, 2018 Troia Yılı ile daha da ışıldıyor. Bu göz kamaştırıcı güzellik, özellikle UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan Troia’dan çıkarılan arkeolojik eserlerin sergileneceği Troia Müzesi’nin 2018 yılında açılacak olmasıyla daha bir anlamlı.” diye konuştu. Troia’ya ait eserlerin Troia’da kalması gerektiğini vurgulayan Gökhan, “Troia’nın kayıp hazineleri ait olduğu yere, Troia’ya iade edilmelidir. Bununla birlikte Homeros’un İlyada’sı 7’den 70’e herkesçe okunmalıdır. 2018 Troia Yılı’nın bir Anadolu medeniyeti olan Troia’ya ve tüm Anadolu’ya büyük zenginlikler sunmasını ve Troia’nın dünya çapında kültürel bir cazibe merkezi olmasını diliyorum. Bu kadim kentten adını alan birliktelik kokulu, barış dokulu, özgürlük ruhlu festivalimiz 55 yaşında.” dedi.
Programın sonunda; Troia’nın her geçen gün tanınırlığı artan bir merkez olduğuna işaret eden Şahin, bunun gelişmesine ve Troia’nın daha da tanınan bir yer olmasına destek olmaya devam edeceklerini sözlerine ekleyerek ekip arkadaşlarıyla Homeros Okumaları’nın kısa bir örneğini sergiledi.

Yıldız SağlamWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com