“Anadolu Tek Başına Kültürel Mirastır”

Troia’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınışının 20. yılı ve 55.Troia Festivali kapsamında “Troia’dan Bergama’ya UNESCO Dünya Mirası Yolunda” bisiklet turu Cumartesi Günü başladı. Başlangıç töreni Troia antik kentinde gerçekleşen etkinlikte oldukça renkli görüntüler ortaya çıktı.

Bergama Belediyesi’nin girişimleri ile başlayan ve Türkiye’deki UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne bulunan alanları kapsayan bisiklet turu bu sene Çanakkale’den başladı. Üçüncüsü düzenlenen Bisiklet turuna ortalama 100 bisikletçi katıldı. Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç’in de katıldığı tören, antik kentte 9.00’da başladı.

Bisikletliler Cumartesi günü Troia’dan start alıp, Edremit’e Zeytinli’ye ulaşacaklar. Bir gece Edremit’te konakladıktan sonra rota Bergama’ya çevrilecek.

“BERGAMA OLARAK UNESCO İÇİN DAHA YENİYİZ”

Törende ilk olarak kürsüye çıkan Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç düzenlenen etkinlikle ilgili, “Bu yıl Troia’nın Unesco Dünya Mirası Listesi’ne girişinin 20. yılı. Biz Bergama olarak biraz daha yeniyiz. Üç yıl önce Unseco Dünya Mirası Bisiklet Yolu’nun çalışmalarına başlamıştık. İlk önce İzmir’in iki önemli dünya mirası olan Efes ve Bergama arasında bunu gerçekleştirdik. Bu yıl bu turu Troia’ya taşıdık. Biz bu etkinliğe başladığımızda Türkiye’de 13 dünya mirası alanı vardı. Şimdi bu sayı 18’i buldu.

“ÇANAKKALE BU ETKİNLİĞİN ORTAĞI OLMUŞTUR”

Unesco ve bisiklet konularında önemli bir farkındalık yaratıldığını düşünüyorum. Unesco Dünya Mirası Listesi’ne girmek bir koruma niteliğinde sayılabilir. Biz bu kentlerimizi ve kültürel alanlarımızı bu liste ile koruma altına alıyoruz. Bisiklette sağlık, kentlerin güvenliği için önemli bir unsurdur ve bisiklette koruma altına alınmış olmaktadır. Bergama ile diğer bölgeler arasında köprü kurduğumuzu düşünüyoruz. Önümüzdeki yıllarda İstanbul’a kadar uzanabiliriz. Bu kez bir ortağımız daha oldu. Çanakkale Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Bu akşam konaklamayı Edremit’te yapacağız ve bu organizasyonda yayılarak ilerliyoruz” dedi.

“ANADOLU TEK BAŞINA BİR KÜLTÜREL MİRASTIR”

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Biz Bergama Başkanımızla aynı yolun yolcusuyuz. Bu tarz etkinlikler bizlere yakışıyor. Tarihi, kültürel varlıklarımızı korumak bizim temel hedeflerimizin başında geliyor. Anadolu’nun sadece kendisi bir kültürel miras… Bizler onun Troia ve Bergama gibi sadece parçalarıyız. Anadolu tek başına kültürel bir mirastır ve bizim önce Anadolu’yu tescil ettirmemiz lazım. Bu etkinlikte emeği geçen herkesi kutluyorum.

“UNESCO’YA GİRDİĞİMİZ GİBİ ÇIKARTILA DA BİLİRİZ!”

Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyoruz ama bir tehlikeden bahsedeyim, Unesco’ya girdiğimiz gibi bizi çıkartırlar. Eğer korumazsak, harap edersek bizi çıkartırlar. İstanbul’da bu tehlike şu anda söz konusudur. Unesco tescillerinin dışında kalmamalıyız. Bisiklet ile bu yola çıkılıyor olması çevre konusunda ciddi bir farkındalık oluşturmaktadır. Son günlerde Dünya’da olan iklim değişikliklerinden dolayı kentlerde artık fosil yakıtları mümkün olduğunca az kullanmalıyız.” Tunahan Ünsal

 WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com