“Alan Mutlu Satan Mutlu, Salça Üreticileri Sıkıntı Pompalıyor”

Bir süredir salça üretimi ve fiyatların yüksekliği ile ilgili konuşuluyor. Birçok ürün gibi salçada yaşanan fiyat artışı ve neredeyse kara borsaya düştüğü belirtiliyor. Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya’nın gazetemize yaptığı yorumlarda ise piyasada üretici ve tüketici anlamında bir sorun yok. Kaya, salça üretimi yapanların piyasayı hareketlendirmeye haklarının olmadığını ifade etti.
Bir süredir güncel haberler arasında yer alan domates ve salça üretimi ile ilgili “kara borsa” yorumları yapılıyor. Şu sıralar  pazarda fiyatı 2-3 TL arasında değişen domates ile ilgili konuşan Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, üretici ve tüketicinin bir sorunu olmadığını belirterek; “İlimiz domates üretiminde Türkiye’de önemli illerden. Tabi bir.ok ilimizde de domates üretimi yapılıyor. Domates ve ürünlerin fiyatlarında biz üretici tarafından bakarsak değerinin çok altında ve çok üstünde satış yapılması taraftarı değiliz. Üreticiler olarak bunları arzu etmiyoruz. Burada bir denge unsurunun oluşup istikrarlı bir fiyat ile sezon boyunca devam etmesi taraftarıyız. Yalnız ne yazık ki; arazide yetişen bir ürün olduğundan arz ve talep dengesine bağlı olarak ürünün çok olduğu dönemler fiyatın dip yaptığını görüyoruz bu bizi üzüyor. Yine ürünün az olduğu dönemlerde, hastalıklarla mücadelede üreticinin başarısız olduğu dönemlerde birden ürünün azaldığı dönemler oluyor. Ürün bu arada hep tüketiliyor. Fiyat birden çıkıyor. Biz üreticiler olarak hem üretip hem tüketiyoruz.” dedi.

“ÇOK KAZANMAK İÇİN SIKINTI POMPALIYORLAR”
Kaya, salça üreticilerinin piyasayı hareketlendirmeye haklarının olmadığını ifade ederek; “Şu an 80 kuruş ile 1.25 arasında domates satıyoruz. Biz memnunuz. Tüketiciye bakıyorum. Tüketici de memnun bu fiyatlardan… Pazarda 2-3 TL arasında satılıyor. Salça üretimi yapacak arkadaşlarımız memnun değil. 30 kuruşa domates aldıkları için memnun değil. Alınan fiyattan çok daha yüksek rakamlara satılmasına alışıklar. Daha önceki yıllarda bu arkadaşlarımız ucuza domates aldıklarından şu an dalgalanma yaşıyor. Halbuki buna gerek yok, az kazanmaya alışacaklar.
Domatesin tamamı istendiğinde salçaya gidiyor. Sofraya uygun olmayanların hepsi salça fabrikalarına gider. Bir de özellikle salça için dikilenler var. Salça üretimi yapan arkadaşlarımız daha çok kazanmak istedikleri için bir sıkıntıyı piyasaya pompalıyorlar. Böyle bir sıkıntı yok. Bu piyasayı bozmaya hakları yok. İstikrarlı giden piyasayı bozmaya çalışanları haklı bulmuyorum, üreticiyi zora sokar. Şu anda üreten de tüketen de memnun.” dedi.

Yıldız SağlamWP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com