Festival Sergileri Göz Doldurdu

55. Uluslararası Troia Festivali kapsamında kentte düzenlenen bir dizi sergi büyük beğeni topladı. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Kardeşkent Delegasyonları ile birlikte düzenlenen sergileri tek tek gezdi. Sergilerde kent hakkında bilgileri de misafirlere aktaran Gökhan’ın yanı sıra sergiler de göz doldurdu.

55. Uluslararası Troia Festivali kapsamında; sanat severlerin beğenisine bir dizi sergi sunuldu. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, dün tüm sergileri sırasıyla gezdi. Kardeşkent Delegasyonları ile birlikte sergileri gezen Gökhan, misafirlere Çanakkale, Troia, sergiler hakkında bilgi verdi. Delegasyonlar, sergileri dikkatle gezdiler.
Gökhan’ın ilk durağı; Yazar ve Sanatçı Evi’ndeki  Doğadan Denemeler Sergisi, ikici durağı Akol Otel’de gerçekleşen “Kırkyamanın Dilinden Troia Destanı” oldu.

Gökhan, ardından Seramik Müzesi’nde “Troia’da ağaçlar”, Korfmann Kütüphanesi’nde “Çocukların Gözünden Troia Masalı” ve Kent Müzesi ve Arşivi’nde “Troia Seramikleri’’ sergilerini gezdi.

KARTAL İSTİMBOTU İÇİN ÜÇLEME
Yazar ve Sanatçı Evi’nde açılan Doğadan Denemeler isimli sergide Zeynep Gümrük’ün eserleri sergilenirken kardeş kentlerden gelen misafirlere, Gümrük tarafından yapılan  gelincikler hediye edildi. Sergide en çok dikkat çeken eser Kartal İstimbotu Üçlemesi’ni ise istimbota destek için Başkan Gökhan satın aldı.
Sergi sahibi Zeynep Gümrük, sergi ile ilgili açıklamasında; “Özel ilgi alanım tekneler ve deniz, onlar da doğanın bir parçası bana göre. Bu konuda da çalışmalar yaptım. İlk sergi açılışımda bir cumhuriyet kadını olarak; Atatürk’ün “Geldikleri gibi giderler” sözünü söylediği Kartal İstimbot’u için katkıda bulunmak istedim. Belediye Başkanı’mız satın aldı. Kendi yorumladığım bir Truva Atı’nı da beğeninize sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

KUMAŞLARLA İLYADA DESTANI
Kırkyamanın Dilinden Troia isimli sergide konuşan Aysun Aksu; “Troia Yılı’nın kabul edilmesiyle Çanakkale’de güzel etkinlikler düzenleniyor. Belediyemizin her sene gerçekleştirdiği festival zaten, bu yıl daha da anlamlı. Özel bir proje ile Çanakkale Belediyesi ve Kent Konseyi’nin destekleriyle gönüllü olarak  bu sanatı Çanakkale’de yaşayan kadınlara sevdirmek ve yeniden yaşatmak adına, Çanakkale’de bu sanatla ilgili bir müze ve kültür evi kurmak adına faaliyetlerimiz yürütüyoruz. 2018 yılında Troia Yılı olması nedeniyle Homeros’un 24 bölümünü kumaşlarla ayrı ayrı işledik. Bu çalışmayı 26 arkadaşımızla ortaya çıkardık. Sergimizle guru duyuyoruz.” dedi.

ÇOCUKLARIN GÖZÜNDEN TROİA
Korffman Kütüphanesi’nde açılan Çocukların Gözünden Troia sergisi ise ilgiyle takip edildi. Çanakkale Çocuk Kültür Evi’ndeki çocukların Troia Gezisi’nin ardından aktarımları ile oluşturulan sergi büyük beğeni topladı. Çocuklar, kendilerini Troia kahramanlarının yerine koyarak bu sergiyi hazırladıklarını ifade ettiler. En çok dikkat çeken eser ise elma kasalarından yapılmış olan Truva Atı oldu.
Başkan Gökhan, Korffman’daki sergide, delegasyonlara verdiği bilgilerde; “İçinde bulunduğumuz kütüphane eski bir yapıdan dönüştü. Üst kısmı kütüphane alt tarafı da sergi oldu. Bu bölge ilk kurulan Çanakkale bölgesi.Bir tarafta cami, hemen arkamızda kilise, hemen ilerde havra var. Belediyemizin Çocuk Evi’nin üzerinde bilim ve sanat evimiz var. Oradaki çocukları Troia’ya götürdüler ve uzman tarafından gezdirildi çocuklar. Sonrasında ise sergiyi hazırladılar.” sözlerini kullandı.

Yıldız Sağlam