Say: “Çanakkaleliler Truva’ya Sahip Çıkıyor”

Çanakkale Belediyesi tarafından düzenlenen 55. Uluslararası Troya Festivali kapsamında Troya Destanına özel bestelediği “Truva Sonatı”nı ilk defa Çanakkale’de müzikseverlere sunan dünyaca ünlü piyanistimiz Fazıl Say, kentlilere unutulmaz bir gece yaşattı.

Geceye, Cumhuriyet Halk Partisi Çanakkale Milletvelilleri Muharrem Erkek ile Özgür Ceylan, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, belediye meclis üyeleri, protokol üyeleri, yurtiçi ve yurtdışından gelen misafirler ile binlerce Çanakkaleli katıldı.

Slayt gosterisinin ardından sahne alan Say’ın 40 dakika süren performansını dinlemek isteyen binlerce yurttaş, Çimenlik Kalesi’ne akın etti. Truva Sonatı icra etmeden önce kısa bir konuşma yapan Say, “Çanakkaleliler Truva’ya sahip çıkıyor” ifadelerinin ardından bir Anadolulu olarak keyifle hazırladığı besteyi sipariş eden Çanakkale Belediyesine teşekkür etti. Sonatı senelerce sahne aldığı her yerde zevkle çalacağını da sözlerine ekledi.

Unutulmaz besteyi ünlü bestekar Say’dan canlı dinleyen Çanakkaleliler ise metrelerce kuyrukta beklediklerine değdiğini belirtti.

Bestenin hazırlanmasını talep eden Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, gecenin sonunda sevilen sanatçıya çiçek ve hediye takdiminde bulundu. Çanakkalelilere desteklerinden dolayı teşekkür eden Gökhan, bestenin hazırlanması için aracı olan Zeynep Altıok’u da unutmadı.

Eylem Gözeldere